Dieta w kamicy struwitowej (moczowej) kotów

Wyszukaj w serwisie

Dieta w kamicy struwitowej (moczowej) kotów

Dieta w kamicy struwitowej

dr inż. Jacek Wilczak ekspert Doliny Noteci, specjalista w zakresie żywienia, dietoprofilaktyki i dietoterapii schorzeń metabolicznych. Zwolennik racjonalnego i naukowo umocowanego żywienia psów i kotów. Adiunkt w Zakładzie Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie.

Opiekun czekoladowego labradora i trójkolorowego cavaliera – więc z autopsji wie, jak ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju każdego psa jest właściwie zbilansowana dieta.

Kamica moczowa jest chorobą, w przebiegu której w układzie moczowym, najczęściej w pęcherzu moczowym i cewce moczowej, rzadziej w nerkach, dochodzi do gromadzenia się złogów o różnym składzie chemicznym. Ich obecność może wywoływać stany zapalne błony śluzowej pęcherza moczowego i dróg moczowych, a w ostateczności prowadzić do niedrożności cewki moczowej.

Do najczęściej występujących typów kamic moczowych u kotów należą kamice fosforanowo-magnezowo-amonowe, potocznie nazywane struwitami. Wytrącanie się w moczu struwitów jest związane z alkalicznym odczynem moczu, będącym konsekwencją nieprawidłowej diety lub infekcji bakteryjnych dróg moczowych. Pojawienie się w moczu tzw. aktywatorów krystalizacji nie tylko przyczynia się do rozwoju infekcji bakteryjnej, ale w istotny sposób wpływa na szybki rozwój choroby. Czynnikiem predysponującym do rozwoju kamicy struwitowej jest dieta o dużej zawartości włókna, która, oprócz wysokiej zawartości fitynianów, jest również bogata w: magnez, fosfor, wapń, chlorki. Naturalnymi inhibitorami formowania się struwitów, jak i kamieni złożonych ze [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy