Trichomonoza u ptaków domowych

Trichomonoza u ptaków domowych

Leczenie

Jeśli choroba nie jest zbyt zaawansowana, wyleczenie rzęsistnicy u małych ptaków nie jest trudne. Warunkiem powodzenia terapii jest podanie leków wszystkim ptakom w hodowli oraz dokładna sanityzacja i dezynfekcja środowiska ptaszarni. Wykazano, że Trichomonas gallinae może przeżywać w wilgotnym ziarnie do 5 dni, natomiast w wodzie od 20 minut do kilku godzin (19).

Jak dotąd skutecznym lekiem w zwalczaniu trichomonozy u ptaków śpiewających i papużek jest karnidazol (tab. 1). Lek wystarczy podać jednorazowo, najlepiej sondą (papugi) lub bezpośrednio do dzioba (wróblowe). W przypadkach ciężkich inwazji zaleca się powtórne podanie preparatu po pięciu dniach.

Tab. 1. Leki stosowane w leczeniu trichomonozy u wróblowych i papug*
* Szczególną ostrożność należy zachować w trakcie terapii prowadzonej w okresach lęgów i upałów

Stosować można również ronidazol i metronidazol. Nie poleca się podawania dimetridazolu, ze względu na niski margines bezpieczeństwa.

Rozpoznanie klinicznej postaci trichomonozy może również nasuwać podejrzenie istnienia czynników powodujących obniżenie odporności u ptaków. U osobników silnych i zdrowych, mimo możliwego nosicielstwa, objawy trichomonozy nie rozwijają się. Młody wiek, nieprawidłowe żywienie, złe warunki utrzymania, jak i choroby wirusowe (ryc. 3) (cirkowirusy, wirusy polyoma) to najczęściej występujące czynniki usposabiające do zachorowania.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy