Trichomonoza u ptaków domowych

Trichomonoza u ptaków domowych

Diagnostyka

Bardzo trudne, a wręcz niemożliwe, jest zdiagnozowanie trichomonozy u małych ptaków ozdobnych bez badania mikroskopowego. O ile zmiany w jamie dziobowo-gardłowej u gołębi można zobaczyć po otwarciu dzioba, to u papużek i astryldów jest to często technicznie niemożliwe, ze względu na częstą lokalizację zmian w gardle lub ścianie przełyku.

Wymaz z jamy dziobowo-gardłowej, przełyku i wola wykonujemy przy pomocy wymazówki odpowiedniej do wielkości pacjenta. W przypadku małych ptaków jest to nieduża wymazówka na druciku aluminiowym. Wymazówkę należy zwilżyć jałowym roztworem soli fizjologicznej lub ciepłą wodą. Unieruchamiając pacjenta w lewej ręce w pozycji z „wyprostowaną szyją”, wprowadzamy wymazówkę z lewej strony dzioba w kierunku na prawo i kierujemy do przełyku (ryc. 4b). Zabieg należy wykonywać delikatnie, wymazówka powinna wsuwać się do przełyku bez oporu. Jeśli natrafimy na opór, wymazówkę należy lekko wysunąć i spróbować ponownie. U papużek wykonanie wymazu może być trudniejsze ze względu na skłonność do gryzienia. U tych ptaków otwieramy dziób za pomocą drucika wymazówki (ryc. 4a), a następnie wprowadzamy wacik. Pobrany wymaz wyciskamy na szkiełko podstawowe, jeśli trzeba z dodatkową kroplą soli fizjologicznej. Preparat nie może być suchy, by widoczny był charakterystyczny ruch pasożytów (ryc. 5).

Ryc. 4a. Otwarcie dzioba za pomocą drucika wymazówki ułatwia jej wprowadzenie; fot. archiwum autorów

Ryc. 4b. Zabieg pobierania wymazu należy wykonywać delikatnie, wymazówka powinna wsuwać się do przełyku bez oporu; fot. archiwum autorów

Ryc. 5. Trichomonas galline w preparacie bezpośrednim (powiększenie 100x); fot. archiwum autorów

Wykazanie obecności rzęsistków jest możliwe również poprzez wykonanie preparatu barwionego metodą Giemsy, Hemacolor® (ryc. 6) lub Diff-Quick® (18). W przypadkach wątpliwych zalecane jest wykonanie badania metodą PCR.

Ryc. 6. Trichomonas galline w preparacie barwionym metodą Hemacolor (powiększ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy