Rak kolczystokomórkowy u ptaków– agresywny przeciwnik

Rak kolczystokomórkowy u ptaków – agresywny przeciwnik

Chemioterapia

Stosowana do chemioterapii cisplatyna, jak i karboplatyna są łatwe w podaniu. Najlepszymi efektami charakteryzuje się podanie doguzowe. Mogą być podawane raz w tygodniu, co znacznie ułatwia transport ptaka do kliniki (5, 9). Samo leczenie nie należy do najdroższych, ale efektywność jest różna. Zdarza się, że komórki nowotworowe będą odporne na stosowane cystostatyki (5).

Leczenie wspomagające

Zaleca się podawać witaminę A w inie­kcji, zmianę diety, płynoterapię, preparaty przeciwbakteryjne i grzybicze, jeżeli wykazano obecność drobnoustrojów.

Karotenoidy mają udowodnione działanie przeciwzapalne i immunomodulujące u różnych gatunków, w tym u ptaków – powiązano je również z działaniem ochronnym przeciwko promieniowaniu ultrafioletowemu, które powoduje szkody oksydacyjne w organizmie. Z tego też powodu powinny być dostarczane w odpowiednich dawkach w pokarmie.

W sytuacji, gdy zmiany ulegają owrzodzeniom, warto wprowadzić przemywanie rany preparatem z chlorheksydyną w celu ograniczenia szans na rozwój bakterii i/lub grzybów.

Rokowanie

U dzioborożców polecane są badania profilaktyczne narośli rogowej u osobników starszych niż 20 lat w celu szybkiego wykrycia choroby. Jeżeli zostanie zdiagnozowana na wczesnym etapie rozwoju, to szanse na długie życie z zachowaniem odpowiedniej jego jakości są zwiększone. Problemami mogą być koszty oraz sezon godowy, podczas którego trudno rozdzielać pary do badań kontrolnych. Przy okazji wykrycia SCC ptak nie będzie mógł być dalej wykorzystywany do rozrodu, jest to związane głównie z cyklicznymi badaniami oraz agresywnym leczeniem (8). Zważając na wszystkie opisane przypadki, zdiagnozowanie tego nowotworu prognozuje zdecydowane skrócenie życia (2, 3, 8). Najdłuższy czas przeżycia po zdiagnozowaniu wynosił 4 lata i należy do dzioborożca wielkiego (8).

Podsumowanie

Rak kolczystokomórkowy u ptaków, mimo jego miejscowej złośliwości, jest bardzo trudny do leczenia i prawie niemożliwy do zupełnego...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy