Zagrożenia czyhające na szynszylę w domu. Jak przygotować właściciela na jej posiadanie? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zagrożenia czyhające na szynszylę w domu. Jak przygotować właściciela na jej posiadanie?

Detergenty

Trzeba bardzo uważać, aby szynszyla nie dostała się w rejony, gdzie przechowujemy detergenty. Ze swojej wrodzonej ciekawości może ponadgryzać pudełka, spróbować smaku. Niestety istnieją przypadki, gdy taka odkrywcza wyprawa okazała się tą ostatnią.

Tak samo, jak w przypadku małych dzieci, w domu, po którym biega szynszyla, wszelkie chemikalia, środki czystości muszą być dobrze schowane. Nigdy nie wiemy, kiedy maluchowi przyjdzie do głowy, aby do nich zajrzeć. Musimy przezornie wszystko wcześniej pochować.

Łazienka

Tak jak wspomniano powyżej, otwarta ubikacja potrafi być śmiertelną pułapką dla szynszyli. Wpaść do niej łatwo, natomiast wyjść – nie da się. Jeżeli szynszyla nie zostanie w porę znaleziona, utopi się. Dlatego właściciel pozwalający szynszyli biegać w rejonie łazienki musi zawsze pilnować, aby pokrywa deski sedesowej była zamknięta.

Oczywiście nie może również zostawić szynszyli bez nadzoru przy wannie pełnej wody, do której również mogłaby wpaść i się utopić.

Dziury

Jakaś szpara, niezabezpieczona rura – szynszyla na pewno sprawdzi, co jest w środku. Właściciele pacjentów autorki przeprowadzali już nadprogramowe remonty łazienek w poszukiwaniu swoich szynszyli, przestawiali całe regały lub organizowali akcje poszukiwawcze zwierząt w okolicy.

Pamiętajmy, że szynszyle są niezwykle zwinnymi zwierzątkami, które nie zawahają się wcisnąć tam, gdzie tylko będzie choć odrobina wolnego miejsca. Warto przestrzec właściciela, że zanim pozwoli szynszyli biegać po jakimś pomieszczeniu, powinien się upewnić, że nie ma tam żadnych otworów i szpar, do których mogłaby się wcisnąć.

Okna

Nigdy nie wypuszczajmy szynszyli w pokoju, w którym jest uchylone okno. Nie będzie miała problemu, aby wydostać się na zewnątrz. Człowiek będzie miał natomiast ogromny problem, aby taką szynszylę ponownie złapać.

Łóżka/fotele/krzesła

Szynszyle uwielbiają się chować. Jeżeli na meblach będzie coś leżało, szynszyle chętnie pod to wejdą. Niestety człowiek łatwo może tak schowaną szynszylę przeoczyć i po prostu na niej usiąść. Co roku do lecznicy autorki trafiają zwierzęta z mniejszymi lub większymi uszkodzeniami po tym, jak zostały zgniecione przez swoich właścicieli. Ponieważ są to małe, drobne i delikatne zwierzątka, często dochodzi w takich przypadkach do złamań kończyn, złamań w obrębie kości czaszki, uszkodzenia kręgosłupa, uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Ważne jest, aby w pokoju, po którym biega szynszyla, na łóżkach, fotelach i krzesłach najlepiej nic nie leżało. Wtedy maluch nie będzie się tam chował, a nawet jeśli na tych przedmiotach usiądzie, będzie dobrze widoczny.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy