Zachowania związane z przyjmowaniem pokarmu a dieta - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zachowania związane z przyjmowaniem pokarmu a dieta

Takie zachowania przechodzące w nawyk są niezmiernie trudne do zmiany, choć z punktu widzenia psa są jak najbardziej na miejscu. Silny instynkt łowiecki pozwala na wytropienie i zlokalizowanie ukrytej „ofiary”, a samo szukanie jest największą atrakcją dla psa. Ponieważ dodatkowo wytropioną rzecz można zjeść, pies sam się nagradza, a tym samym motywuje do następnych „polowań” (11).

Problem spaczonego apetytu wynika w dużej mierze z zachowanego instynktu (polowania – poszukiwania i zjadania) przodka psa – wilka (11). Niemniej jednak u współczesnego psa powtarzalność tego zjawiska utrwala ten sposób „odżywiania się”, a pies czerpie satysfakcję z tego typu zajęcia. Przyczyny, a raczej hipotezy, pozwalające nam na wytłumaczenie tego zachowania nie są jednoznaczne. Z dietetycznego punktu widzenia mówi się o niedoborach pewnych składników w diecie, które predysponują do poszukiwania ich poza miejscem standardowego karmienia (dom – miska) (11).

Inna teoria skłania się do wytłumaczenia tego zjawiska w oparciu o zaburzenia dotyczące funkcjonowania układu nerwowego, które mogą polegać na wręcz obsesyjnej chęci zwrócenia na siebie uwagi właściciela. W tym przypadku mamy do czynienia z zaburzeniami psychosomatycznymi. Niektóre psy zjadają niejadalne przedmioty z nudów lub z chęci zwrócenia na siebie uwagi właściciela, który tylko wtedy wchodzi w kontakt słowny i zaczyna interesować się psem.

W niektórych przypadkach brak zaspokojenia określonych potrzeb zwierzęcia (w tym potrzeby pokrycia zapotrzebowania kalorycznego) może prowadzić do zachowań agresywnych. Od lat 90. XX w. bada się wpływ różnych składników pokarmowych na redukowanie agresji u psów. Pierwsze doświadczenia DeNapoli i wsp. (2000) oceniały wpływ ograniczenia zawartości białka w diecie psa na eliminowanie zachowań agresywnych w zależności od jej rodzaju (4). Badanie było prowadzone w 4 grupach psów, z agresją dominującą (12 osobników), terytorialną (12), nadaktywnością (12) oraz agresją nie wynikającą z problemów behawioralnych (14).

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy