Ekskluzywny wywiad ze Sławomirem Rajchem

Tymczasem konsultanci zewnętrzni mają możliwość przyniesienia świeżego spojrzenia na problemy i wyzwania z historii praktyki, teraźniejsze zagadki operacyjne i strategiczne wątpliwości związana z przyszłością.  Dostarczają też bardzo ważnej zewnętrznej perspektywy rynkowej, której z powodu zrozumiałego i naturalnego skupienia na specjalizacji i leczeniu pacjentów, po prostu często lekarzom weterynarii brakuje.

W zaprzyjaźnieniu z zarządzaniem pomagają dostępne studia podyplomowe, ale w oswojeniu zagadnienia finansów pomaga głównie doświadczenie branżowe i intuicja. W dzisiejszym świecie finanse w weterynarii nie są może rosyjską ruletką, ale mają w sobie coś z gry giełdowej, a nawet lekkiego hazardu.

Zatem co i jak musi liczyć lekarz weterynarii?

To, co powinno być liczone możemy podzielić na dwie grupy, dwa obszary. Po pierwsze będą to obszary ogólne, strategiczne. Po drugie obszary szczegółowe, używając nazewnictwa matematyki zarządczej, kluczowe wskaźniki efektywności (ang. KPI).

Do grupy pierwszej należą przychody, koszty i dochody, różnica pomiędzy narzutem a marżą, zysk po opodatkowaniu. Strategiczne są także biznesplan, budżetowanie, monitorowanie wykonania budżetu i działania podtrzymujące bądź naprawcze.

Do grupy drugiej należą choćby takie wskaźniki, jak czas pracy realnej kontra czas wyczekiwania, realna cena zakupu produktu leczniczego czy materiału, liczba powracających klientów, przychód, koszt i zysk w przeliczeniu na różne jednostki.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy