Dobro zwierząt stanowi dla nas najwyższy priorytet! – Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne #vetlife - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dobro zwierząt stanowi dla nas najwyższy priorytet! – Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne #vetlife

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne powstała w 2011 r. i od pierwszego dnia swojego istnienia niesie pomoc zwierzętom, których przyszło zmierzyć się z cierpieniem. Każdego roku, od ponad dekady, pomagają szerokiej grupie zwierzęcych pacjentów, zapewniając im pełne wsparcie ambulatoryjne. Przez swoje działania pomaga de facto także ich właścicielom i opiekunom – osobom starszym, schorowanym, samotnym, które pomimo ogromnej miłości jaką darzą swoich podopiecznych, nie są w stanie samodzielnie zadbać o właściwą opiekę weterynaryjną, czy właściwe odżywianie swoich zwierząt.

fot. dzięki uprzejmość Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

W ramach prowadzonych przez siebie działań Fundacja współpracuje z Przychodnią Towarzystwo Weterynaryjne, gdzie fachowy zespół lekarzy weterynarii, na czele z lek. wet. Moniką Myziak, każdego dnia walczy o zdrowie i życie zwierząt.

lek. wet. Monika Myziak – absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, która swoje doświadczenie i wiedzę poszerza na co dzień w pracy klinicznej oraz na licznych kursach i szkoleniach. W Fundacji zajmuje się wszystkim, co jest związane z leczeniem zwierząt, w tym również przygotowaniem warsztatu weterynaryjnego.

fot. dzięki uprzejmość Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne

Arkadiusz Drewicz – w Fundacji odpowiedzialny za realizację pomysłów – organizuje kampanie społeczne, projekty, dba o pozyskiwanie funduszy na realizowane celów statutowych. Jako działacz społeczny zaangażowany jest w pomoc potrzebującym niezależnie od gatunku. Wychowywał się otoczony zwierzętami, dlatego ich los od zawsze leży mu na sercu.

Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne (FTW) istnieje od 2011 r. i od tamtego czasu stale rozszerza pola swojego funkcjonowania. Proszę przybliżyć nam główne cele statutowe i obszary Państwa działalności?

Arkadiusz Drewicz – Prezes Fundacji: Nasz fundacja skupia się przede wszystkim na niesieniu pomocy weterynaryjnej zwierzętom, których właściciele pozostają w trudnej sytuacji materialnej.

Często jedynym przyjacielem osób ubogich, starszych, schorowanych, samotnych jest ukochany piesek czy kotek. Niekiedy osoby te, nawet kosztem swoich własnych potrzeb, starają się zapewnić odpowiednią opiekę swojemu milusińskiemu czyli de facto członkowi rodziny.

W takiej sytuacji pojawia się nasza fundacja, docierając do takich właśnie osób, biorąc pod opiekę zwierzaka, organizując badania, leczenie, sterylizacje, jak też opiekując się stale w przypadku przewlekłych chorób. Dodatkowo Fundacja Towarzystwo Weterynaryjne leczy i dba o bezdomne zwierzęta, ale też takie, które są pod opieką osób prowadzących azyle, czy po prostu osób, które przygarniają pod swój dach, stare, schorowane i wymagające pomocy weterynaryjnej psy i koty.

Nasza fundacja organizuje także kampanie społeczne uwrażliwiając i edukując w zakresie chorób i cierpienia zwierząt, problemów ich starości, bezpieczeństwa etc. Jedną z cyklicznych kampanii jest „Stop Drapaniu”, w której informujemy o problemach związanych z chorobami skórnymi jak Atopowe Zapalenie Skóry, alergie i pasożyty, w skutek których psy i koty strasznie cierpią, niekiedy nie uzewnętrzniając tego w sposób łatwy do zauważenia przez opiekuna.

Kolejną prowadzoną przez nas periodycznie kampanią jest „Nieludzka starość” poruszająca problem starych i schorowanych zwierząt, które niejednokrotnie są porzucane, cierpią na różne choroby, są odsuwane i niekochane. Głównym przekazem tej kampanii ma być informacja, że podeszły wiek zwierzęcia i związane z nim uciążliwości nie są wystarczającym powodem do eutanazji.

Z kolei kampania „Zwierzęta też czują ból” dotyka zagadnień związanych z właściwym reagowaniem i uczeniem się rozpoznawania bólu u zwierząt. Na stronie tej kampanii uruchomiliśmy bólometr – narzędzie które wskazuje poziom bólu przy różnych schorzeniach. Całą naszą działalność można prześledzić na naszej stronie głównej www.fundacja.towarzystwoweterynaryjne.org w zakładce – nasze aktywności.

Ostatnio uruchomiliśmy Bank Karmy, który zapewnia żywność dla zwierząt bezdomnych i tych pozostających w biednych domach. W fundacji dokarmianiem i pomocą w tym zakresie zajmujemy się od lat, natomiast Bank Karmy to masowy projekt, na dużą skalę, w którym tylko w tym roku zdobyliśmy i przekazaliśmy już prawie 7 ton karmy i mam nadzieję iż do końca 2021 r uda nam się zbliżyć do 10 ton, dzięki czemu przyczyniamy się do poprawy komfortu życia zwierząt. Trzeba pamiętać, że właściwe odżywianie przekłada się w prosty sposób nie tylko na samopoczucie zwierzaka, ale również na jego stan zdrowia.

Poza wspomnianymi obszarami realizujemy szereg innych działań, które dają nam satysfakcję pomagania innym i realizowania naszej misji. Są to między innymi spotkania edukacyjne z dziećmi w wieku szkolnym. Na ten przykład, w tym roku, przy okazji kampanii „Zwierzęta też czują ból”, zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej im. Cypriana Godebskiego w Raszynie wykład online dotyczący właściwej opieki nad zwierzętami domowymi, pomocy zwierzętom, aktywizując uczniów i zachęcając do czynnego udziału w krzewieniu właściwych postaw społecznych, połączony z konkursem, przygotowaniem prac przez dzieci i nagrodami dla najbardziej aktywnych, a wszystko pod hasłem „Dzieci dla Zwierząt”. W 2020 roku zebraliśmy w ramach oddzielnej zbiórki środki na leczenie pani Ewy, która od kilkudziesięciu lat opiekuje się kotami w Warszawie. Dzięki temu pani Ewa powróciła do zdrowia, angażując się dalej w karmienie kociaków wolnożyjących w naszym mieście.

Generalnie nasza fundacja do tej pory przygotowała szereg operacji, zabiegów, dokarmia, opiekuje się i pomaga całej rzeszy zwierzaków. Dodatkowo przeprowadziliśmy ponad dwadzieścia kampanii społecznych, o zasięgu ogólnopolskim, edukując społeczeństwo w zakresie zdrowia zwierząt i ograniczania ich cierpienia.

Znajdź swoją kategorię

2550 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.