Węzły chłonne jamy brzusznej w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Węzły chłonne jamy brzusznej w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów

Dzięki nieinwazyjności i szerokiej dostępności badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej jest obecnie rutynową i najczęściej stosowaną metodą obrazową. Ciągły postęp technologiczny, udoskonalanie aparatury ultrasonograficznej oraz zdobyte doświadczenie pozwalają praktykom na coraz bardziej szczegółowe badanie tak niewielkich struktur jak prawidłowe węzły chłonne. Przy zastosowaniu ultrasonografu o wysokiej rozdzielczości obrazu doświadczony lekarz badający jest w stanie zobrazować większość węzłów chłonnych jamy brzusznej.

W medycynie człowieka poza obrazowaniem węzłów chłonnych w projekcji B-mode często wykorzystywane jest badanie dopplerowskie, a najnowocześniejszą metodą jest elastografia ultrasonograficzna, która służy do oceny sprężystości tkanek. Obraz badanych struktur jest kodowany kolorem (ryc. 1). Najczęściej wykorzystywana jest skala barw między kolorem czerwonym (charakterystycznym dla tkanek miękkich), przez kolor zielony (tkanki o pośredniej sprężystości), do koloru niebieskiego (tkanki twarde) (1). Elastografia zwiększa czułość diagnostyczną badania USG, jednocześnie pozostając metodą nieinwazyjną. Stanowi ona najnowszą technikę badania ultrasonograficznego i jest dostępna w aparatach najwyższej klasy. W literaturze weterynaryjnej doniesienia o wykorzystaniu tej techniki są nieliczne ze względu na małą dostępność odpowiedniej aparatury.

W prywatnych praktykach weterynaryjnych zdecydowanie bardziej powszechne zastosowanie ma tradycyjne badanie ultrasonograficzne. Dzięki tej metodzie można ocenić nie tylko wielkość, kształt, ale również wewnętrzną strukturę węzłów chłonnych. Znajomość anatomicznych punktów odniesienia – narządów i naczyń jamy brzusznej – pozwala na określenie grupy, z której wywodzi się węzeł chłonny. Natomiast znajomość miejsca drenażu danej grupy węzłów przyśpiesza wykrycie występujących w nich zmian patologicznych.

Węzły chłonne to jeden z najważniejszych elementów układu immunologicznego. Zasadniczymi funkcj...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2601 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.