Mikrobiota układu rozrodczego suk

Wyszukaj w serwisie

Mikrobiota układu rozrodczego suk

Mikrobiota układu rozrodczego suk, czyli trochę informacji o złych i dobrych bakteriach

Stany zapalne dróg rodnych u suk stanowią częsty problem w praktyce weterynaryjnej. Choć ich przyczyny nie są w pełni poznane, wiadomo, że najczęściej wynikają z infekcji bakteryjnych. Powikłania tych stanów obejmują: zaburzenia płodności, poronienia, wczesną zamieralność zarodków oraz rozwój zespołu endometritis-pyometra. Dodatkowo stany zapalne dróg rodnych mogą wpływać na układ moczowy, zwiększając ryzyko nawracających infekcji.

Dogłębne zrozumienie flory bakteryjnej dróg rodnych oraz jej interakcji z czynnikami hormonalnymi i ogólnym stanem zdrowia suki ma kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych metod profilaktyki i terapii. Co więcej, badania mikrobiologiczne układu rozrodczego suk wskazują na potencjalną obecność bakterii probiotycznych, które mogą wspierać równowagę mikrobioty, ograniczając rozwój patogenów i wykazując działanie ochronne. Celem niniejszej pracy jest podsumowanie aktualnego stanu wiedzy w tej dziedzinie, wzbogacone o wyniki badań własnych.

Anatomia dróg rodnych

Pochwa suki mierzy od 5,4 do 21,8 cm, w zależności od wielkości zwierzęcia (1). Ze względu na swą długość jest to narząd stosunkowo trudny do oceny podczas badania klinicznego (1). Pochwa dzieli się na dwie części: pochwę właściwą oraz przedsionek pochwy. Granicę między tymi częściami wyznacza ujście zewnętrzne cewki moczowej. Wnętrze pochwy pokrywa nabłonek wielowarstwowy płaski, którego grubość, a dokładniej liczba warstw, zmienia się w zależności od poziomu estrogenów w cyklu rujowym. Wysokie stężenie estrogenów powoduje proliferację nabłonka oraz keratynizację jego powierzchownych warstw – wpływa to na barwę i stan błony śluzowej. Wysokość pH pochwy u suk wynosi od 6,5 do 8,7, co w porównaniu z pH pochwy u kobiet, które wynosi od 3,6 do 4,5, można uznać za znacznie wyższe (2, 3). Różnica w naturalnym pH pochwy wyklucza stosowanie u suk leków dopochwowych przeznaczonych dla ...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy