Rehabilitacja po złamaniach kości kończyn
Rehabilitacja po leczeniu operacyjnym
Po leczeniu operacyjnym złamań stosuje się te same metody terapeutyczne, które są wykorzystywane w leczeniu zachowawczym. Niektóre z nich mogą jednak być wprowadzone wcześniej, Okres wczesny trwa pierwsze trzy doby po zabiegu chirurgicznym, okres pośredni – trzy do pięciu tygodni, w zależności od charakteru złamania, wieku zwierzęcia i postępów gojenia. Okres późny trwa do momentu wyjęcia wszczepów.
Okres wczesny
Zimnolecznictwo stosuje się miejscowo na okolicę operowaną w celu ograniczenia obrzęku oraz zmniejszenia bólu pooperacyjnego. Zimne kompresy mogą być wykonywane już w czasie wybudzania pacjenta z narkozy i powtarzane co kilka godzin (5, 11).
Metodyka wykonania masażu jest tożsama z tą, która była omawiana przy leczeniu zachowawczym, jednak masuje się całą kończynę. Na okolicy operowanej wykonuje się masaż przeciwobrzękowy. Pozostałe metody terapeutyczne: ćwiczenia bierne (ryc. 5, 6), magnetoterapia i laseroterapia, TENS, są stosowane tak, jak było to opisywane powyżej. Implanty metalowe nie stanowią przeciwwskazania do miejscowego stosowania pola magnetycznego i lasera. Elektrody do zabiegu TENS umieszcza się w ten sposób, aby prąd nie przepływał przez wszczepy, gdyż istnieje ryzyko rozgrzania się metalu (1, 11).
Już od pierwszej doby po operacji stosuje się krótkie spacery na smyczy z zachęcaniem do obarczania kończyny chorej.
Okres pośredni
Zabieg chirurgiczny, który daje stabilizację odłamów, pozwala na wprowadzenie kontrolowanych ćwiczeń aktywnych po kilku dniach od operacji. Początkowo ćwiczenia bazują na spacerach na smyczy, stopniowo wydłużanych. W kolejnych dobach dodaje się statyczne ćwiczenia równoważne z wykorzystaniem akcesoriów rehabilitacyjnych, co wymusza obarczanie kończyny chorej (ryc. 9). Następnym etapem jest wprowadzenie marszu na bieżni wodnej, co następuje po zagojeniu się rany pooperacyjnej (10). Nacisk osiowy, który wywierany jest na miejsce złamania, stymuluje powstanie zrostu i wpływa na zwiększenie gęstości nowo powstałej tkanki kostnej (7).
W tym okresie kontynuuje się zabiegi magnetoterapii i laseroterapii (ryc. 10), masaż, ćwiczenia bierne i zimnolecznictwo, które jest stosowane każdorazowo po zakończeniu ćwiczeń czynnych w celu przeciwdziałania obrzękom (5, 11).
Program usprawniania może być również uzupełniony o ultradźwięki terapeutyczne. Sonoterapia przyspiesza powstawanie zrostu kostnego, co było opisane w części poświęconej leczeniu zachowawczemu. Zabieg ten można wykonać jedynie w sytuacji, gdy metalowe elementy nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie złamania. Przechodzenie fali ultradźwiękowej przez metal powoduje jego rozgrzanie i może doprowadzić do poparzenia. Fakt ten należy mieć na uwadze, wybierając tę metodę terapeutyczną (1).
Okres późny
W tym okresie następuje dalsza intensyfikacja ćwiczeń aktywnych i hydroterapii oraz wprowadza się ćwiczenia rozciągające. Jeśli zakres ruchu w stawach chorej kończyny jest prawidłowy, rezygnuje się również z wykonywania ćwiczeń biernych (ryc. 5, 6). Zmniejsza się częstotliwość przeprowadzania masażu do 2 zabiegów tygodniowo. Można również odstąpić od zimnolecznictwa, pod warunkiem, że nie ma tendencji do tworzenia się obrzęku po ćwiczeniach czynnych. Z zabiegów fizykalnych kontynuuje się z reguły magnetoterapię. Odchodzi się od laseroterapii oraz sonoterapii, po przeprowadzeniu serii składającej się z 8-15 sesji terapeutycznych.
Podsumowanie
Złamania kości długich stanowią znaczny odsetek powodów wizyt u ortopedy. Jeśli gojenie przebiega prawidłowo, a złamanie nie jest powikłane, często pacjenci powracają do pełnej sprawności fizycznej bez działań rehabilitacyjnych lub z niewielką pomocą ze strony rehabilitanta. Doświadczenie autorek pokazuje jednak, że wczesne wdrożenie fizjoterapii pozwala na ograniczenie powikłań i znacznie przyspiesza powrót do sprawności zwierzętom po złamaniach. Podczas usprawniania ważna jest współpraca z lekarzem prowadzącym, który kontroluje proces zdrowienia.
Rozpoczęcie rehabilitacji dopiero w momencie, gdy pojawią się komplikacje (m.in. utrudniony zrost lub braku zrostu, zanik tkanki kostnej), prowadzi do znacznego wydłużenia procesu usprawniania i utrudnia powrót do pełnej sprawności. Wiąże się to często z koniecznością podjęcia bardziej radykalnych działań rehabilitacyjnych, które mogą powodować ból u pacjenta (np. rozciąganie silnie przykurczonych mięśni), i z niezadowoleniem właściciela zwierzęcia z powodu poniesionych dodatkowych kosztów oraz nakładów czasu. Warto rozważyć te aspekty na początkowym etapie zdrowienia, zanim pojawią się trudne do odwrócenia powikłania.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Przyczyny problemów z racicami Przyczyny chorób racic są zróżnicowane, a większość stanów chorobowych posiada wieloczynnikową etiologię. Ogólnie wyróżnia się czynniki predysponujące i wywołujące. Dalej można wyróżnić kilka grup czynników: genetyczne, środowiskowe, żywieniowe oraz czynniki bakteryjne (8). Czynniki osobnicze Czynniki osobnicze są to wrodzone indywidualne cechy czy właściwości danego osobnika wpływające na zdrowotność racic, na przykład: […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Równowaga elektrolitowa Do jelit warchlaków codziennie trafia od 8 do 10 l płynu, a większość wchłaniania wody następuje w jelicie cienkim (10). Wchłanianie i wydzielanie w błonie śluzowej jelit zachodzi jednocześnie, w zależności od polarności komórek nabłonkowych, i pomaga utrzymać potencjał błonowy, żywotność komórek, odpowiednie wchłanianie składników odżywczych i regulację metabolizmu drobnoustrojów (78). Wchłanianie wody […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Braki w uzębieniu U starszych koni dość częstym problemem są braki w uzębieniu. Powodem mogą być ekstrakcje we wcześniejszym okresie życia, diastemy i choroby przyzębia doprowadzające do rozchwiania i wypadania lub po prostu zużycie się zęba. O ile brak jednego zęba policzkowego nie wpływa znacząco na rozcieranie paszy, o tyle brak 3-4 zębów już bardzo […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]