Nowe narzędzie diagnostyczne padaczki u psów
Zespół pod kierunkiem, prof. Andrei Fishera, neurologa z Kliniki Małych Zwierząt Uniwersytetu Ludwika i Maksymiliana w Monachium (LMU), i prof. Hannesa Lohi, specjalisty w dziedzinie genetyki molekularnej z Uniwersytetu Helsińskiego, opracował wielojęzyczny kwestionariusz, który umożliwia standaryzację opisu, klasyfikację napadów padaczkowych u psów, a także rzetelne dokumentowanie ich różnych form.
Wyniki badania, opublikowanego na łamach „Journal of Veterinary Internal Medicine”, oparto na analizie danych pochodzących od 606 psów reprezentujących 96 ras. Okazało się, że opiekunowie potrafili z dużą precyzją opisywać epizody padaczkowe – ich oceny pokrywały się z opiniami specjalistów w 90,1% przypadków. Gdy dodatkowo wykorzystano nagrania wideo, trafność klasyfikacji wzrosła do 96,5%. Mediana czasu, potrzebnego na wypełnienie kwestinariusza wynosiła 25 minut, a 70% osób wskazło, że jest on prosty do wypełnienia.
„To badanie nie tylko gromadzi wysokiej jakości dane, ale także umożliwia klasyfikację padaczki na podstawie praktycznych opisów objawów i dostarcza właścicielom psów jasnych przykładów wideo. W ten sposób osiągamy zupełnie nowy poziom w diagnostyce klinicznej i badaniach genetycznych” – stwierdza prof. Hannesa Lohi.
Nowe narzędzie ma odgrywać istotną rolę w badaniach epidemiologicznych oraz genetycznych, które wymagają rzetelnych i porównywalnych danych. Umożliwia identyfikację różnic w typach napadów padaczkowych, charakterystycznych dla poszczególnych ras, co przekłada się na trafniejsze diagnozy i bardziej dopasowane metody leczenia.
Całość badania: Development of a Novel Epilepsy and Dyskinesia Survey for Large-Scale Characterization of Seizure Semiology in Dogs
Źródło: https://phys.org/news/2025-06-epilepsy-dogs-advances-diagnosis.html,