Przewlekłe zapalenie dróg oddechowych (CRD) u szczurów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekłe zapalenie dróg oddechowych (CRD) u szczurów

CRD (Chronic Respiratory Disease), nazywane też często bronchopneumonią lub mykoplazmozą szczurów, jest często występującą u tych zwierząt chorobą układu oddechowego. Badania epizocjologiczne wykonane w Ambulatorium Drobnych Ssaków przy Klinice Chorób Zakaźnych Wydziału Medycyny Weteterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wykazały, że 46% szczurów jest leczonych w kierunku wspomnianej jednostki klinicznej. Choroba wywołuje duże straty w hodowlach tych zwierząt, zagraża też życiu i zdrowiu szczurów utrzymywanych jako zwierzęta towarzyszące. Niniejszy artykuł prezentuje podstawowe informacje dotyczące bronchopneumonii szczurów, wzbogacone o obserwacje własne pochodzące z codziennej praktyki.

Etiologia

Bronchopneumonia szczurów jest chorobą polietiologiczną, wykazującą sporo analogii do tzw. kataru kociego, kaszlu kenelowego czy enzootycznej bronchopneumonii bydła. Najnowsze badania wskazują, że istnieje aż 14 rodzajów patogenów, które mogą spowodować infekcje układu oddechowego u szczurów. Należą do nich między innymi: Mycoplasma pulmonis, wirus Sendai, CAR bacillus, Streptococcus pneumoniae, Corynebacterium kutscheri, Coronavirus spp. (1-3).

W aktualnej praktyce lekarze weterynarii spotykają się przede wszystkim z zakażeniami o podłożu polietiologicznym, w skład którego najczęściej wchodzą: Mycoplasma pulmonis, Sendai wirus, CAR bacillus (1, 3, 4). Stanowią one główne patogeny (tzw. mayor pathogens), do których w czasie rozwoju procesu chorobowego mogą dołączać także inne mikroorganizmy przedstawione w tab. 1.

Tab. 1. Drobnoustroje najczęściej powodujące zakażenie u szczura wymienione od najbardziej do najmniej patogennego

Poniżej zostały scharakteryzowane wspomniane trzy główne patogeny warunkujące powstanie schorzenia.

Mycoplasma pulmonis

Jak każda mykoplazma, ten specyficzny organizm jednokomórkowy nie ma ściany komórkowej, przez co jest wrażliwy na wysokie temperatury, wysychanie, środki dezynfekcyjne, nie może długo żyć poz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy