Profile neurologiczne psów i kotów – diagnostyka różnicowa - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Profile neurologiczne psów i kotów – diagnostyka różnicowa

Diagnostyka

W diagnozowaniu FIP pomocne jest badanie krwi, w którym charakterystyczne są leukopenia, podwyższony poziom białka, zwykle > 100 g/l. Możliwe jest wykorzystanie elektroforezy białek, gdyż u kotów z FIP występuje podwyższony poziom gamma globulin, a stosunek albuminy do globuliny < 0,5 jest wysoce specyficzny (92%).

Koty, które miały kontakt z koronawirusem, wytwarzają przeciwciała. Istnieje prawdopodobieństwo, że koty z mianem przeciwciał >1:400 rozsiewają wirusa z kałem. U kota z objawami klinicznymi miana przeciwciał mogą być niskie lub niewykrywalne, ponieważ przeciwciała są związane w kompleksach immunologicznych.

Istnieje możliwość detekcji koronawirusa metodą PCR z wysięku, płynu mózgowo-rdzeniowego i krwi.

Podsumowanie

Pobierając płyn mózgowo-rdzeniowy, należy pamiętać, że jego składniki komórkowe ulegają szybkiemu rozpadowi. Dlatego badanie cytologiczne powinno być wykonane najpóźniej w ciągu 30 minut. Planując wysyłkę próbki do laboratorium, należy użyć probówki z EDTA.

Trwałość próbki można wydłużyć, dodając w jednej trzeciej 10-proc. roztwór albuminy wołowej w 0,9% NaCl bądź surowicę autologiczną (10%) lub HAES (1:2).

Prawidłowa liczba komórek to <5 leukocytów na 1 μl. W ostrych stanach chorobowych obserwuje się znaczną pleocytozę, przy czym nawet przy prawidłowej liczbie komórek ich różnicowanie może dostarczyć informacji o ewentualnych procesach chorobowych. Płyn mózgowo-rdzeniowy nie powinien zawierać erytrocytów. Ich obecność mimo braku krwi w próbce wskazuje na uszkodzenie bariery krew – mózg.

Analiza płynu mózgowo-rdzeniowego umożliwia zdiagnozowanie wielu schorzeń i infekcji OUN, eliminując niekiedy konieczność wykonania innych badań, takich jak MRT czy EEG. Ilość płynu potrzebna do wykonania badania to 0,5 ml.

lek. wet. Paweł KalinowskiLaboklin Polska Sp. z o.o.01-495 Warszawa ul. Powstańców Śląskich 101

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy