Praktyczny niezbędnik pojęć - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praktyczny niezbędnik pojęć

agresja dystansująca
fot. thinkstock

Asysta

Iniekcja podskórna – rodzaj przeztkankowego podania leku. Lek wprowadzany jest podskórnie do tkanki łącznej. Czas wchłaniania leku wynosi od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin.

Iniekcja domięśniowa – sposób podania leku, polegający na wprowadzeniu igły do mięśnia i następnie jego wstrzyknięciu. W odróżnieniu od iniekcji podskórnej czas wchłaniania leku jest znacznie szybszy.

Wenflon – plastikowa rurka różnej wielkości, umieszczana tymczasowo w żyle w celu podania leków lub podłączenia kroplówki.

Etogram – zestaw wszystkich wzorców zachowań właściwych dla danego gatunku.

Behawioryzm

Agresja dystansująca – rodzaj agresji obronnej, skierowana wobec ludzi i zwierząt zbliżających się do psa, a wywołujących u niego poczucie zagrożenia; objaw fobii społecznej, np. agresja wobec ludzi poruszających się o kulach.

Agresja z rozdrażnienia – rodzaj agresji obronnej, może wystąpić w sytuacji: przekroczenia dystansu osobniczego przez innego osobnika, wystąpienia bólu lub jego przewidywania, frustracji, pogorszenia funkcjonowania wzroku lub słuchu.

Agresja ze strachu – rodzaj agresji obronnej; może ją wywołać strach przed faktycznym lub domniemanym atakiem ze strony osobnika przekraczającego dystans krytyczny, gdy zwierzę nie może wykorzystać innej strategii obrony – ucieczki (nie może ze względów fizycznych lub nie ma jej w zakresie swoich zachowań).

Agresja konkurencyjna – rodzaj agresji ofensywnej; występuje podczas rywalizacji o zasoby lub przywileje; np. zachowania agresywne podczas rywalizacji o pokarm, kontrolę nad przestrzenią.

Agresja zaborcza – rodzaj agresji ofensywnej; termin opisujący bronienie przez psa przedmiotu lub obiektu, który sobie przywłaszczył.

Zachowania łowcze, agresja łowcza – rodzaj agresji ofensywnej; atakowanie znajdujących się w ruchu zwierząt lub ludzi, z którymi pies nie został zsocjalizowany; naturalne zachowanie drapieżnika.

Agresja nadmierna (hiperagresja) – patologiczny rodzaj agresji występujący jako efekt eskalacji innego typu agresji (hiperagresja wtórna) lub w formie pierwotnej (hiperagresja pierwotna); charakteryzuje się: nietypowym przebiegiem sekwencji zachowań, zanikiem fazy początkowej i końcowej, brakiem kontroli ugryzień, wielokrotnym powtarzaniem ataków, brakiem reakcji na okazywanie uległości przez ofiarę.

Grooming

Obcinanie pazurów – rodzaj zabiegu pielęgnacyjnego, polegający na skróceniu pazura na długość umożliwiającą prawidłowe opieranie kończyny, jednak nie krócej niż dolna granica macierzy.

Trymowanie – zwane także skubaniem, ma na celu usunięcie martwej sierści okrywowej. Często mylony z zabiegiem usunięcia podszerstka, a tym samym wykonywany w niewłaściwy lub niewystarczający sposób (trymerami hakowymi). Dotyczy psów szorstkowłosych, a także psów gładkowłosych o sierści miękkiej przylegającej do ciała. Najważniejszą cechą trymowania jest skubanie sierści zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów w równych odstępach czasu w celu utrzymania sierści w tak zwanej rotacji (warstwowości sierści). Najczęściej popełniane błędy to trymowanie do skóry lub w gołe place. Zabieg skubania można wykorzystać w pielęgnacji kotów i psów o sierści koziej w początkowym, młodzieńczym okresie tworzenia prawidłowej okrywy.

Wyczesywanie – proces mający na celu rozplątanie skołtunionej i sfilcowanej sierści i usunięcie martwej sierści. Do wyczesywania nadmiaru martwej sierści służą różnego rodzaju szczotki o zagiętych pinach, filcaki, grzebienie, furminatory. Aby unikać sfilcowania sierści, potrzebna jest systematyczność w przeprowadzaniu powyższego zabiegu. Sierść obumiera mniej więcej co 3-4 tygodnie.

Trymer hakowy – przyrząd składający się z kilku lub kilkunastu zębów o kształcie haczyka. Wewnętrzna strona haka jest ostra. Przyrząd służy do wyczesywania podszerstka z szaty o średniej długości. Prawidłowo używany, nie ucina, a tym samym nie uszkadza sierści okrywowej. Ostra część haczyka pomaga wbijaniu się w grubą warstwę sierści, jednak jego zadaniem nie jest skracanie sierści, lecz jej przerzedzenie poprzez wyciągnięcie podszerstka. Nieprawidłowo używany, ucina sierść okrywową i niszczy jej strukturę, co może być fatalne w skutkach dla sierści szorstkiej, długiej lub koziej. Dla zachowania prawidłowej struktury sierści  należy unikać wymiany zębów stępionych na nowe, ostre oraz ruchów dłuższych niż 8 cm podczas posługiwania się tym narzędziem.

agresja dystansująca agresja dystansująca

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.