Poprawa bezpieczeństwa kotów w trakcie znieczulenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Poprawa bezpieczeństwa kotów w trakcie znieczulenia

Podtrzymanie znieczulenia

Podczas przeprowadzania dłuższych procedur, znieczulenie ogólne może być przedłużone przy użyciu wziewnych środków znieczulających lub leków podawanych dożylnie (TIVA). Podczas znieczulenia wziewnego należy pamiętać o zastosowaniu leków redukujących MAC (minimalne stężenie pęcherzykowe) gazów anestetycznych. W przypadku stosowania samego izofluranu lub sewofluranu, wymagane jest osiągnięcie stosunkowo wysokiego MAC (1,6%, 2,4% odpowiednio), co będzie skutkowało w 50-70% zmniejszeniem rzutu serca i spadkiem ciśnienia krwi. Przykładowo ketamina redukuje MAC izofluranu o 60% (16), a w przypadku sewofluranu maropitant redukuje MAC u kotów o 15% (17), a metadon 25% (18).

Przy stosowania wlewu ciągłego (CRI) propofolu należy wziąć pod uwagę dłuższy okres wybudzania, jeśli procedura z użyciem takiego schematu trwa > 30 min i zostały zastosowane górne dawki CRI (8-15 mg/kg m.c./h). Etomidat, o którym wspomniano przy fazie indukcji, nie nadaje się do prowadzenia wlewów ciągłych ze względu na wywoływanie supresji kory nadnerczy.

W tej fazie znieczulenia przy dłuższych procedurach stosowana jest płynoterapia.

Najważniejszymi aspektami bezpieczeństwa w przypadku kotów są:

stosowanie izotonicznych krystaloidów jako płynu z wyboru,występowanie utajonej choroby serca,mniejsza, w porównaniu do psów, objętość krwi krążącej (50-60 ml/kg m.c.).

Płynoterapia w trakcie znieczulenia ogólnego u dorosłych kotów nie powinna przekraczać 3 ml/kg m.c./h (19).

Monitoring w trakcie znieczulenia powinien obejmować nie tylko obserwację trendów i wskaźników monitora, ale również badanie fizykalne. Sprzęt do monitoringu rozszerza możliwości analizy stanu pacjenta, ale nigdy nie zastąpi kontroli serca poprzez osłuchiwanie, kontroli koloru błon śluzowych, CRT, czy obecności i jakości tętna. Ufanie w 100% zapisowi pulsoksymetru, na którego pomiar wpływa ogrom czynników, łącznie z charakterem oświetlenia pomieszczenia czy EKG, z którego odbiorem sy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.