Petycja KIL-W ws. odrzucenia przez PE przepisów o stosowaniu antybiotyków u zwierząt - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Petycja KIL-W ws. odrzucenia przez PE przepisów o stosowaniu antybiotyków u zwierząt

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna utworzyła petycję w sprawie odrzucenia przez Parlament Europejski przepisów o stosowaniu antybiotyków u zwierząt.

Jak mówi Jacek Łukaszewicz, Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, w oficjalnym piśmie KIL-W ‒ Jeśli rezolucja przyjęta, uzyska także poparcie większości w Parlamencie Europejskim, to będzie to oznaczało całkowity zakaz stosowania w medycynie weterynaryjnej preparatów z grupy fluorochinolonów, cefalosporyn III i IV generacji, polimyksyn i makrolidów. Zakaz stosowania dotyczyłby wszystkich gatunków zwierząt i miałby dramatycznie niekorzystny wpływ na efekty leczenia chorób zakaźnych i zaraźliwych zwierząt w tym także zoonoz przenoszonych ze zwierząt na ludzi. Wiele infekcji bakteryjnych u zwierząt nie będzie mogło być odpowiednio leczonych. Przyjęcie takich rozwiązań będzie miało negatywny wpływ nie tylko na dobrostan psów, kotów, koni i zwierząt gospodarskich, ale przede wszystkim na stan zdrowia publicznego co w oczywisty sposób kłóci się z powszechnie akceptowaną koncepcją Jednego Zdrowia (One Health).

W dalszej części komunikatu Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna apeluje do Parlamentu Europejskiego o odrzucenie szkodliwych dla zwierząt przepisów.

Całość komunikatu można przeczytać poniżej:

źródło: vetpol.org.pl
antybiotyków
źródło: vetpol.org.plLink do składania podpisów pod petycją tutaj

Źródło: Komunikat prasowy KIL-W

Czytaj także: Lekooporne bakterie mogą występować częściej u lekarzy weterynarii

antybiotyków

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.