Opieka śród- i pooperacyjna pacjentów z kamicą pęcherza moczowego
Opieka pooperacyjna
Po zakończeniu operacji należy oczyścić i osuszyć okolicę rany. Zwierzę przeniesione do klatki powinno pozostać pod bacznym okiem personelu. Rola technika weterynarii polega na obserwacji wybudzającego się zwierzęcia i zgłaszaniu wszelkich nieprawidłowości lekarzowi weterynarii. W tym celu technik powinien regularnie kontrolować parametry CTO zwierzęcia i kolor śluzówek. Obserwacja powinna przebiegać aż do momentu pełnego wybudzenia się zwierzęcia i usunięcia rurki intubacyjnej. Niekiedy konieczne jest zastosowanie po zabiegu tlenoterapii bądź dogrzewania pacjenta (termofory, koce elektryczne, podgrzewane klatki).
Ważne jest zwrócenie uwagi na stopień zainteresowania raną przez zwierzę. Należy zabezpieczyć ją opatrunkiem i plastrem bądź w razie potrzeby założyć kołnierz. Warto dobrać metodę zapobiegania przed rozlizywaniem rany do charakteru zwierzęcia, by nie narazić go na większy stres.
Pacjent po operacji powinien przyjmować antybiotyki, leki przeciwbólowe oraz płyny, które mają za zadanie indukować prawidłową diurezę. Pielęgnacja cewnika powinna odbywać się zgodnie z wyżej opisanymi zaleceniami. Mocz w pierwszej dobie po zabiegu może być krwisty, jednak jest to stan normalny po operacji. Cewnik usuwamy najczęściej w drugiej dobie po zabiegu (maksymalnie w trzeciej). Zbyt długie pozostawienie cewnika może indukować procesy zapalne, krwiomocz, itd.
Po usunięciu cewnika technik weterynarii powinien obserwować zwierzę pod kątem samodzielnego oddawania moczu. Jeżeli zgłosi on lekarzowi prowadzącemu wątpliwości, wskazane są badania dodatkowe, takie jak USG czy wykonanie zdjęcia rentgenowskiego z kontrastem. Mają one wykluczyć m.in. przeciek rany chirurgicznej w obrębie ściany pęcherza moczowego i wydostawanie się moczu do jamy otrzewnowej. Jeżeli pacjent jest niechętny do jedzenia i picia, należy go dokarmiać.
Zadania technika weterynarii przed wypisem to sprawdzenie stabilności parametrów życiowych zwierzęcia, ściągnięcie pacjentowi wkłucia dożylnego oraz przygotowanie leków zleconych przez lekarza weterynarii do podawania przez właścicieli w domu. W zaleceniach dla właścicieli powinny się znaleźć: odpowiednia dieta, podawanie po zabiegu leków oraz stosowanie preparatów odkażających drogi moczowe (np. preparaty z żurawiną). U zwierząt po zabiegu cystotomii stosuje się długotrwałe leczenie mające zapobiec nawrotowi kamicy moczowej.
Podsumowanie
Kamica pęcherza moczowego to coraz częstszy problem u psów i kotów. Choroba ta nierzadko znajduje swój finał na sali operacyjnej, dlatego w tak dużej mierze komfort pacjentów zależy od umiejętności i zaangażowania techników weterynarii, którzy pomagają w przeprowadzeniu zabiegu.