Nie zawsze kardiomiopatia – zapalenie mięśnia sercowego w przebiegu FIP u kota - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nie zawsze kardiomiopatia – zapalenie mięśnia sercowego w przebiegu FIP u kota

Zakaźne zapalenie mięśnia sercowego (ZMS) jest rzadką chorobą prowadząca zazwyczaj do śmierci zwierzęcia. Proces zapalny może: obejmować komórki mięśnia sercowego, tkankę śródmiąższową, naczynia, osierdzie, i prowadzi do uszkodzenia pericardium oraz do niewydolności serca (3, 7). Przebieg choroby oraz jej rokowania są bardzo różne i zależą od przyczyny, ogólnego stanu zdrowia pacjenta, w mniejszym stopniu od płci oraz wieku (1). Różnorodność i niespecyficzność objawów klinicznych sprawia, że zaburzenie to jest trudne do rozpoznania. ZMS należy brać zawsze pod uwagę w przypadku utrzymującej się gorączki niejasnego pochodzenia czy utraty masy ciała. Skąpa i niecharakterystyczna symptomatologia skutkuje opóźnioną diagnostyką tej choroby.

Najczęstszą przyczyną zapalenia mięśnia są infekcje wirusowe (3, 7). Czynnikiem chorobotwórczym mogą być również pierwotniaki z rodzaju Toxoplasma oraz bakterie (np. Bartonella). ZMS może być powikłaniem posocznicy (7). Jednostka chorobowa na pierwszy rzut oka może przypominać HCM – kardiomiopatię przerostową kotów, która jest najczęściej diagnozowaną chorobą serca u tego gatunku zwierząt (4). Ostateczne rozpoznanie zakaźnego zapalenia mięśnia sercowego stawiane jest na podstawie wyników badania echokardiograficznego (przerost mięśnia sercowego, w cięższych przypadkach dochodzi do zmian destrukcyjnych na zastawkach i fal zwrotnych) oraz badań molekularnych krwi (PCR) w kierunku określonych drobnoustrojów (7). U padłych z powodu ZMS kotów w badaniu sekcyjnym stwierdzano miejscowe lub rozsiane nacieki wsierdzia i mięśnia sercowego złożone z komórek jednojądrzastych oraz neutrofili (5).

Celem artykułu było przedstawienie przypadku kota, u którego w przebiegu zakaźnego zapalenia mięśnia sercowego doszło do znacznego stopnia koncentrycznego przerostu zarówno przegrody międzykomorowej, jak i ściany wolnej serca. U pacjenta ZMS rozwinęło się jako powikłanie FIP.

PRZYPADEK KLINICZNY

Opis zwierzęcia:

gatunek: kot, płeć: sam...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy