Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikroskopu? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mikroskopu?

Mikroskop jest urządzeniem, które pozwala na dokładną obserwację małych obiektów, których szczegóły nie są widoczne gołym okiem, charakteryzuje się on różnym stopniem powiększenia. Kupując sprzęt do lecznicy, powinniśmy wiedzieć, jakie są jego parametry.

Pierwszy mikroskop wynaleźli w 1590 r. Holendrzy – Zachariasz i Hans Janssen. Ich mikroskop, choć był nie lada odkryciem, oferował niewielkie powiększenie (10x), co w zasadzie nie czyniło z ich wynalazku przydatnego urządzenia. Holenderski przedsiębiorca i przyrodnik, Antonie van Leeuwenhoek, w 1677 r. skonstruował ulepszony mikroskop, który oferował powiększenie aż 270 x. Van Leeuwenhoek jako pierwszy (wraz z pomocą swych studentów) opisał struktury materii organicznej, m.in.: erytrocytów, naczyń włosowatych, bakterii, pierwotniaków czy planktonu, a także jako pierwszy człowiek obserwował i opisał ludzki plemnik.

Do jakich badań używany będzie nasz mikroskop?

Mocz, kał, pasożyty, zeskrobiny – do tego wystarczający będzie stosunkowo prosty mikroskop, z optyką o powiększeniach: 4 x, 10 x, 20 x. Bardzo często zastosowanie znajdują tutaj urządzenia starsze, niejednokrotnie używane (jednak niektóre badane obiekty – w szczególności mocz – niejednokrotnie przyspieszają zużycie mikroskopu). Do analizy rozmazów krwi i płynów z jam ciała wskazany jest zakup mikroskopu klasy laboratoryjnej/diagnostycznej, o jak najlepszych parametrach, z optyką min. semiplan (docelowo – planachromat) – ułatwi to otrzymanie poprawnych wyników prowadzonych obserwacji. Z racji prowadzenia obserwacji w dużych powiększeniach – 400 x, 600 x, 1000 x – ważne jest zastosowanie odpowiednio dokładnej mechaniki tak układu ostrości, jak i stolika mechanicznego.

Ważna jest możliwość rozbudowy mikroskopu – w szczególności ważne jest wyposażenie go w tor wizyjny, umożliwiający rozbudowę o np. kamerę – pozwoli to na rejestrację prowadzonych obserwacji.

W praktyce weterynaryjnej nie są używane techniki obserwacji inne niż jasne pole, używamy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2605 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.