Metaboliczne konsekwencje otyłości u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Metaboliczne konsekwencje otyłości u psów

Metabolizm tłuszczu

Podstawową rolą adipocytów jest magazynowanie trójglicerydów (TG) podczas dodatniego bilansu energetycznego (poprzez lipogenezę) i mobilizacja tej rezerwy podczas wydatku energetycznego lub zmniejszonego spożycia pokarmu (przez lipolizę) (6).

Trójglicerydy z fosfolipidami i cholesterolem tworzą chylomikrony i powstają wewnątrz enterocytów. Chylomikrony stanowią jedną z kilku klas lipoprotein i są odpowiedzialne za transport lipidów pokarmowych do tkanki tłuszczowej i mięśniowej poprzez wydzielanie najpierw do krążenia limfatycznego, a później do krwiobiegu (24). Triglicerydy mierzone po posiłku są transportowane głównie w chylomikronach i zależą od spożycia tłuszczu (94).

Głównym źródłem energii na czczo są kwasy tłuszczowe uwalniane z tkanki tłuszczowej w wyniku katabolizmu lipidów. Stężenia wolnych kwasów tłuszczowych w surowicy spadają po stymulacji insuliną i spożyciu pokarmu (24).

Endogennie syntetyzowane lipidy są transportowane we krwi przez: lipoproteiny o bardzo małej gęstości (VLDL), lipoproteiny o małej gęstości (LDL) i lipoproteiny o dużej gęstości (HDL). U psów najczęściej występującą lipoproteiną jest HDL, który jest głównym nośnikiem fosfolipidów, estrów cholesterolu i wolnego cholesterolu, a następnie LDL i VLDL. W przeciwieństwie do ludzi, którzy mają osocze bogate w estry cholesterolu, psy mają osocze bogate w fosfatydylocholinę.

W psim osoczu HDL przenosi ponad 80% całkowitej zawartości lipidów, podczas gdy u ludzi funkcję tę pełni LDL (65). Ze względu na brak enzymu (białka przenoszącego estry cholesterolu) obecnego u ludzi (38), cząsteczki HDL2 u psów stale pozyskują estry cholesterolu i tworzą cząsteczki HDL1, które są unikalne dla psów. Brak enzymu prawdopodobnie wyjaśnia, dlaczego estry cholesterolu nie są równomiernie rozmieszczone we frakcjach lipoprotein i dlaczego, w przeciwieństwie do ludzi, psy mają znacznie wydajniejszy odwrotny transport cholesterolu z tkanek obwodowych do wątroby (65, 94).
...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2600 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.