Metaboliczne konsekwencje otyłości u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Metaboliczne konsekwencje otyłości u psów

Równie istotnym czynnikiem ryzyka jest wiek zwierzęcia. Badania dowiodły, że najwięcej otyłych psów to osobniki pomiędzy 5. a 8. rokiem życia (14). Kolejnym czynnikiem ryzyka są zabiegi kastracji i sterylizacji, które u wielu psów powodują tycie. Oczywiście należy mieć świadomość, że otyłość jest chorobą natury poligenicznej, a zmiany genetyczne, które do niej prowadzą, nie są do końca poznane (9).

Wiele z zaburzeń metabolicznych u psów z nadwagą przypomina cechy ludzkiego zespołu metabolicznego (3), dlatego podjęto próby przeprowadzenia podobnych klasyfikacji dla psów (49, 88). Zmiany metaboliczne związane z nadwagą i otyłością u psów, to zmiany metabolizmu węglowodanów i tłuszczy związane z podwyższonym lub wysokim stężeniem glukozy, insuliny, trójglicerydów, cholesterolu i leptyny, podwyższonym skurczowym ciśnieniem krwi (tab. 2).

Tab. 2. Zmiany metaboliczne u psów z nadwagą i otyłych

Proponowane klasyfikacje zespołu metabolicznego psów różnią się parametrami i wartościami referencyjnymi (44). Ponadto opierają się przede wszystkim na parametrach mierzonych na czczo. Wykazano również, że sterylizacja jest czynnikiem związanym z zespołem metabolicznym u psów.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2602 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.