Jak radzić sobie ze stresem? Wskazówki dla lekarzy weterynarii

Jak radzić sobie ze stresem? Wskazówki dla lekarzy weterynarii

Beczka na deszczówkę

Naszą zdolność do przyjmowania stresorów (bodźców wywołujących stres) można przyrównać do beczki na deszczówkę. Każdy z nas posiada taką własną beczkę, która stopniowo wypełnia się wodą/stresem. Kiedy beczka się wypełnia, zaczynamy powoli odczuwać różne objawy psychofizyczne. Bywa, że sami nie jesteśmy świadomi tych objawów. Mówią nam o nich wówczas: żona, mąż, kolega z pracy lub… klient. Kiedy beczka się przelewa, jesteśmy w fazie poważnego dystresu: mamy problem ze zdrowiem, kontrolą naszego życia. Cała sztuka to zarządzać naturalnym stresem tak, aby nie dopuścić do przelania, a jednocześnie żeby jego poziom ciągle był dostateczny i pobudzał nas do działania. Ważne jest, by zdawać sobie sprawę, że każdy z nas ma własną beczkę, a każda beczka jest innej wielkości. Oznacza to zatem, że kiedy u mnie się już przelewa, u Ciebie może być jeszcze spokojnie. I odwrotnie: potrzebuję jeszcze więcej wody w beczce, by optymalnie działać, podczas gdy Ty możesz tracić już kontrolę.

Badania pokazują, że ok. 80% z problemów, które posiadamy lub których się obawiamy, rozwiązuje się samo lub się nigdy nie pojawia. Na kolejne 10% nie mamy wpływu. Tylko 10% to problemy, które wynikają z naszej winy i na które mamy rzeczywisty wpływ. Z tego powodu warto nauczyć się kontroli stresu, aby mieć realny wpływ na własne działania i własne życie.

Stres można kontrolować na wiele sposobów. Większość jest pewnie znana. Największa trudność tkwi chyba w tym, by chcieć i zacząć działać.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy