Leptospiroza – wczoraj i dziś - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leptospiroza – wczoraj i dziś

Objawy kliniczne

W obrazie klinicznym leptospiroza objawia się w pierwszej kolejności jadłowstrętem, wymiotami, postępującym odwodnieniem oraz gorączką. Zwierzęta stają się apatyczne, dołączają się trudności w oddychaniu na skutek zapalenia śródmiąższowego płuc, zapalenie spojówek i migdałków. W ostrej fazie choroby pojawiają się żółtaczka, niedokrwistość połączona z hemoglobinurią, a w niektórych przypadkach dochodzi do śmierci na skutek DIC. Toksyczne produkty rozpadu wywołują skazy krwotoczne oraz liczne martwice w narządach wewnętrznych. W przebiegu podostrym, w wyniku zapalenia mięśni, opon mózgowo-rdzeniowych oraz nerek, obserwuje się niechęć do ruchu oraz przeczulicę; błony śluzowe są przekrwione, z wybroczynami. Natomiast przebieg nadostry leptospirozy cechuje się nagłymi padnięciami.

Rozpoznanie 

Biochemia:

wzrost poziomu mocznika, kreatyniny i/lub bilirubiny;podwyższony poziom AST, ALT, AP i LDH i fosforanów;obniżony poziom Na, Cl i K.

Morfologia:

leukocytoza; trombocytopenia.

Analiza moczu:

obecność: glukozy, białka, leukocytów, erytrocytów, bilirubiny oraz wałeczków ziarnistych;podwyższenie współczynnika białka/kreatyniny w moczu u niektórych psów.

Badanie serologiczne pod kątem infekcji metodą mikroaglutynacji (MA) 

Poziom przeciwciał >1:100 oznacza jedynie wcześniejszy kontakt z zarazkiem. Wiele zwierząt jest seropozytywnych, ale nie wykazuje objawów klinicznych. Opublikowane niedawno wyniki badań pokazały, że u 25% badanych psów, które nie były szczepione i które nie wykazują objawów klinicznych, w badaniu metodą mikroaglutynacji stwierdzono poziom przeciwciał rzędu 1:200 i wyżej nawet przeciwko sześciu różnym typom serowarów. Wynik ten koreluje z wynikami analizy próbek nadesłanych do firmy LABOKLIN, które wykazały, że u psów dochodzi najczęściej do reakcji immunologicznej przeciwko różnym typom serowarów. 

Generalnie za miarodajny diagnostycznie wynik uznaje się poziom przeciwciał >1:4...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy