Leczenie ran otwartych u małych zwierząt – zastosowanie opatrunku z miodem medycznym (miodem manuka) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Leczenie ran otwartych u małych zwierząt – zastosowanie opatrunku z miodem medycznym (miodem manuka)

manuka
fot. Thinkstock
Rany to częsty problem, z którym spotyka się lekarz weterynarii. Nie każda rana kwalifikuje się do pierwotnego zamknięcia. Szczególnej troski wymagają rany zakażone, stare i brudne. W tych przypadkach leczenie otwarte jest najlepszym wyjściem. Leczenie rany otwartej wymaga znajomości przebiegu procesów gojenia oraz umiejętnego dobrania techniki i opatrunku do potrzeb pacjenta.

Niestety w wielu przypadkach ran zakażonych spotykamy się ze szczepami bakterii antybiotykoopornych, opatrunki z miodami medycznymi stanowią więc dobrą alternatywę.

W praktyce weterynaryjnej leczenie ran jest często sporym wyzwaniem. Wybór odpowiedniego sposobu zaopatrzenia rany jest często kompromisem. Najlepszą formą gojenia się ran jest chirurgiczne zamknięcie rany, niemniej jednak w wielu przypadkach nie jest to możliwe. W przypadku usuniętych guzów, które powinny być wycinane z szerokim marginesem, ran zakażonych czy ran starych musimy wykorzystać leczenie otwarte rany.

Leczenie rany otwartej to inaczej gojenie przez ziarninowanie. Proces powstawania ziarniny wymaga odpowiednich warunków. Właściwa ocena rany, dobranie odpowiednich metod leczenia, a także zabezpieczenie miejsca przed ingerencją pacjenta stanowią gwarancję prawidłowego gojenia (1).

Musimy pamiętać, że każda rana jest inna i plan terapeutyczny musi być stworzony indywidualnie. Naszym zadaniem jest stworzenie jak najlepszych warunków do procesów gojenia się. Proces gojenia możemy podzielić na 3 etapy: etap fazy zapalnej, fazę proliferacyjną, czyli inaczej naprawczą, oraz fazę przebudowy. Ważnym etapem jest naskórkowanie. W trakcie tego procesu dochodzi do rozplemu i migracji komórek naskórka. Oczywiście nie ma ostrych granic pomiędzy tymi procesami, często jeden proces płynnie przechodzi w drugi, a ich granice się na siebie nakładają. Każdy etap gojenia jest niezmiernie ważny i wpływa na proces, który ma po nim nastąpić.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy