Kto może wystawić certyfikat wad wrodzonych zwierząt towarzyszących? - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Kto może wystawić certyfikat wad wrodzonych zwierząt towarzyszących?

Jednym z podstawowych celów Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt jest skuteczne zwalczanie wad wrodzonych i chorób dziedzicznych, a to z kolei możliwe jest tylko dzięki współpracy wykwalifikowanej kadry lekarzy weterynarii i organizacji hodowców zwierząt.

Celem komisji jest poprawa organizacji hodowli i wyniesienie jej na najwyższy możliwy poziom. Dzięki obserwacjom hodowców we współpracy z lekarzami weterynarii do tej pory udało się określić najczęstsze choroby dziedziczne u poszczególnych ras psów. Jak podkreśla dr hab. n. wet Urszula Pasławska ‒ przewodnicząca Komisji ds. Badania i Certyfikacji Wad Wrodzonych Zwierząt PSLWMZ ‒ głównym celem nie jest leczenie już chorych zwierząt, a ich eliminacja z rozrodu. Podkreśla, że każde zwierze, u którego została rozpoznana wada powinno być niezwłocznie wykluczone z hodowli. To ważne jeśli nie chcemy by liczba zwierząt z wadami genetycznymi i skłonnościami do danej choroby rosła.

Utworzono specjalną listę lekarzy weterynarii upoważnionych przez PSLWMZ do wystawiania certyfikatów, którą prezentujemy poniżej:

Badania i certyfikacje wad wrodzonych zwierząt towarzyszących

Roman Aleksiewicz
Specjalizacja: Radiologia
Miejsce: Siemianowice Śląskie

Ireneusz Balicki
Specjalizacja: Okulistyka
Miejsce: Lublin

Zdzisław Kiełbowicz
Specjalizacja: Okulistyka
Miejsce: Wrocław

Renata Komsta
Specjalizacja: Radiologia
Miejsce: Świdnik

Marcin Lew
Specjalizacja: Okulistyka
Miejsce: Olsztyn

Jacek Garncarz
Specjalizacja: Okulistyka
Miejsce: Warszawa

Jacek Madany
Specjalizacja: Okulistyka
Miejsce: Katedra i Klinika Chorób Wewnętrznych Zwierząt, Wydz. Medycyny Weterynaryjnej, ul. Głęboka 30, 20-612 Lublin


Źródło:

Czytaj także: Podróżowanie z psem i kotem – współpraca opiekunów z lekarzami weterynarii

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.