Spontaniczna odma opłucnowa (pneumothorax) u psa – przypadek własny - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Spontaniczna odma opłucnowa (pneumothorax) u psa – przypadek własny

Odma opłucnowa (pneumothorax) jest stanem, w którym dochodzi do nagromadzenia się powietrza w jamie opłucnowej – przestrzeni pomiędzy płucami a ścianą klatki piersiowej. Powietrze dostające się do jamy klatki piersiowej powoduje zanik panującego tam podciśnienia, zapadnięcie się płuc i upośledzenie ich zdolności do pobierania powietrza. Rozróżnia się otwartą odmę opłucnową, gdy powietrze dostaje się do jamy klatki piersiowej na skutek perforującego urazu ściany klatki piersiowej, i odmę zamkniętą (efekt pęknięcia płuc, tchawicy, oskrzeli oraz przełyku) (12, 13).

Odma opłucnowa może być następstwem: urazu ściany klatki piersiowej (otwarta odma opłucnowa), uszkodzenia dróg oddechowych i tkanki płuc, pęknięcia pęcherzyków płucnych, zabiegów lekarsko-weterynaryjnych wykonywanych na klatce piersiowej lub na drogach oddechowych (odma jatrogenna), lub też jej przyczyna nie jest znana. Może być efektem wypadku samochodowego, upadków z wysokości lub innych urazów klatki piersiowej (2, 8).

W przebiegu niektórych chorób płuc, jak torbiele, zakażenia, ropnie, inwazje pasożytów sercowych oraz inwazje niektórych pasożytów płuc, może dojść do uszkodzenia opłucnej i przenikania powietrza do jamy opłucnowej. Także podczas wykonywania niektórych technik diagnostycznych, jak nakłucie klatki piersiowej celem pobrania płynu lub tkanek do analizy oraz w następstwie powikłań podczas znieczulenia wziewnego, mechanicznej wentylacji bądź też powikłań w czasie zabiegów operacyjnych wykonywanych na brzuchu, klatce piersiowej lub kręgosłupie, może dojść do uszkodzenia opłucnej i rozwoju pneumothorax (9, 14, 16, 18).

Odma opłucnowa o średnim natężeniu może przebiegać bezobjawowo. Gdy gromadzące się powietrze przekroczy 30-40% objętości klatki piersiowej, pojawiają się płytkie oddechy, którym towarzyszy spadek aktywności zwierzęcia. Jeżeli zaburzenie to jest poważne (zwłaszcza w przypadku odmy opłucnowej z wysiłku), rozwija się niewydolność oddechowa. Zwierzęta stoją z łokciami ods...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy