Rak płaskonabłonkowy lusterka nosowego kota – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rak płaskonabłonkowy lusterka nosowego kota – opis przypadku

Rak płaskonabłonkowy (ang. squamous cell carcinoma – SCC) lusterka nosowego jest nowotworem rzadko występującym u kotów, a zmiana u tego gatunku ma mniej złośliwy charakter niż u psów. Występuje on dwa razy rzadziej u tego gatunku niż u psów (1). Rośnie agresywnie miejscowo, lecz rzadko daje przerzuty odległe. Nowotwór ten zwykle dotyka zwierzęta starsze, około 10-12 roku życia, o białym umaszczeniu lub słabo pigmentowanym lusterku nosa. Na rozwój nowotworu ma wpływ promieniowanie ultrafioletowe (UV-B) i w regionach geograficznych o silnym nasłonecznieniu SCC rak ten diagnozowany jest częściej (2). Innymi czynnikami predysponującymi są: ekspozycja na dym papierosowy, częste urazy mechaniczne, radioterapia (3). Jak dotąd nie wykryto predyspozycji rasowych ani płciowych, wiadomo jedynie, że ten rodzaj nowotworu najrzadziej występuje u kotów rasy syjamskiej.

Oprócz lusterka nosowego rak płaskonabłonkowy lokalizuje się także wewnątrz jamy nosowej, na małżowinach usznych oraz wewnątrz kanału słuchowego, na powiekach, rogówce, wewnątrz gałki ocznej, w oczodole. Poza głową najczęściej wykrywany jest w łożysku pazura.

W początkowych stadiach nowotworu obserwuje się zaczerwienienie, krostki i strupy. Są to objawy stadium przedrakowego lub nowotworu in situ. Jeśli na tym etapie nie zostanie podjęte leczenie, rak rozrasta się w szybkim tempie. Pojawiają się deformacje lusterka nosowego, nadżerki, wycieki z nosa, a niekiedy z oka. Jeśli dojdzie do niedrożności kanału nosowego, zwierzę oddycha otwartą jamą ustną. Rzadko pojawiają się problemy z połykaniem (jak w przypadku raka płaskonabłonkowego jamy ustnej) i związane z tym wychudzenie. Jeśli występują, to wiążą się z przerzutami do węzłów chłonnych podżuchwowych i ich uciskiem na okolice gardła i przełyk. Jak wcześniej wspomniano, jest to zjawisko rzadkie u kotów, ponieważ guz rośnie agresywnie in situ, a przerzuty do węzłów chłonnych i płuc daje bardzo sporadycznie.

Objawy kliniczne

Przyczyną wizyty z pacjen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy