Niedrożny moczowód za żyłą główną z wtórnym wodonerczem u kota
Niedrożny moczowód za żyłą główną z wtórnym wodonerczem u kota w diagnostyce obrazowej – opis przypadku
Żyła główna przedmoczowodowa (ang. preuretal vena cava), moczowód okołożylny (ang. circumcaval ureter) lub moczowód za żyłą główną (ang. retrocaval ureter) jest wrodzoną anomalią żyły głównej doogonowej, w której moczowód przebiega dogrzbietowo od żyły głównej (5). W środowisku klinicznym częściej używany jest termin „moczowód za żyłą główną” lub „moczowód retrocawalny” niż „żyła główna przedmoczowodowa”, ponieważ implikuje on w sposób pośredni mogące wystąpić u pacjenta konsekwencje kliniczne tej anomalii.
Rozwój żyły głównej doogonowej (CVC, ang. caudal vena cava) następuje w życiu płodowym i polega na rozwoju, fuzji i zaniku żył zarodkowych. Żyła główna przedmoczowodowa występuje wtedy, gdy procesy związane z rozwojem żyły głównej doogonowej nie przebiegają prawidłowo. Układ moczowo-płciowy oraz CVC rozwijają się niezależnie od siebie, ale nieprawidłowości w rozwoju embrionalnym CVC będą wpływały na relacje przestrzenne między naczyniami a moczowodami. Prawidłowo, prawe żyły kardynalne doogonowe powinny się połączyć i zaniknąć. W przypadku obecności przetrwałej prawej żyły kardynalnej doogonowej relacje te ulegają zaburzeniu i prawy moczowód, zamiast swojego typowego przebiegu, otacza żyłę główną doogonową dogrzbietowo i przyśrodkowo, co może prowadzić w konsekwencji do jego uwięźnięcia między naczyniem a aortą i/lub mięśniami.
Żyła główna przedmoczowodowa często uwidaczniana jest przypadkowo podczas badania techniką tomografii komputerowej, które było wykonywane z powodu innych wskazań (5, 7). Wywołane tą anomalią zwężenie światła moczowodu może powodować wtórnie wodonercze. Część moczowodu [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!