Dysplazja zastawki mitralnej u kota. Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dysplazja zastawki mitralnej u kota. Opis przypadku

EKG

W badaniu elektrokardiograficznym można zaobserwować przedsionkowe zaburzenia rytmu serca (przedwczesne pobudzenia przedsionkowe oraz migotanie przedsionków), cechy powiększenia lewego przedsionka i lewej komory (4-6). W badaniu radiologicznym klatki piersiowej najwyraźniej widocznym zaburzeniem jest powiększenie lewego przedsionka. Może także być obserwowane powiększenie lewej komory oraz poszerzenie żył płucnych, a także zastoinowa niewydolność lewokomorowa (4-6). U opisywanego zwierzęcia nie udało się wykonać badania EKG, ale nie stwierdzono zaburzeń rytmu serca podczas jego osłuchiwania. Jedyną nieprawidłowością był częsty rytm pracy serca (tachykardia).

USG

W badaniu echokardiograficznym możemy zobrazować zniekształcenia aparatu zastawki mitralnej (przyrośnięte struny ścięgniste, pogrubione i nieruchome płatki zastawki, a także zmienione mięśnie brodawkowate) oraz rozstrzeń lewego przedsionka i w przypadku niedomykalności zastawki dwudzielnej przerost ekscentryczny komory lewej, a następnie jej rozstrzeń. Jeżeli dysplazja zastawki mitralnej jest związana z jej zwężeniem, to nie powoduje przerostu ekscentrycznego. Obecność nieprawidłowego przepływu krwi związanego z wadą budowy zastawki (zarówno niedomykalność, jak i/lub zwężenie) można uwidocznić przy użyciu techniki dopplera fali ciągłej i dopplera znakowanego kolorem (4-6). Tego badania nie udało się wykonać w związku z dramatycznie pogarszającym się stanem klinicznym kota.

U badanego kota nie stwierdzono zmian w zastawce aorty, aorcie, wątrobie i nerkach, które mogłyby powodować wzrost oporów (wzrost obciążenia wstępnego serca z powodu nadciśnienia w krążeniu dużym), wysunięto podejrzenie kardiomiopatii przerostowej. Choroba ta dotyka najczęściej koty rasy maine coon i ragdoll (8, 9), ale notowana jest też u kotów innych ras, w tym devon rex. Zazwyczaj objawy przerostu widoczne są dopiero w wieku ok. 3 lat, ale znane są przypadki, gdy choroba rozwija się wcześniej. W opisywanym przypadk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy