Co urośnie, może spaść. Leczenie niedociśnienia podczas znieczulenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Co urośnie, może spaść. Leczenie niedociśnienia podczas znieczulenia

Końcowe uwagi na temat płynoterapii

Krystaloidy i koloidy to główne płyny stosowane podczas znieczulenia, trzeba tylko pamiętać, żeby uzupełniać to, co utracono. Jeśli więc pacjent utracił dużo białek czy krwi, należy podać osocze, następnie koncentraty krwinkowe bądź krew pełną.

Pamiętajmy również, że płynoterapia nie jest działaniem delikatnym i łagodnym. Do płynów należy podchodzić tak jak do leków. Jest to narzędzie, z którego można korzystać, ale również go nadużyć, a błędy w stosowaniu mogą prowadzić do niekorzystnych zdarzeń. Nadmiar płynów powoduje zwiększoną pracę serca i może skutkować obrzękiem. Płyny należy podawać zgodnie z potrzebami pacjenta, nie przekraczając zapotrzebowania. Same płyny również mogą mieć działania uboczne. Na przykład osocze może wywołać reakcję anafilaktyczną, koloidy mogą spowodować zaburzenia krzepnięcia itd.

Monitorowanie płynoterapii prowadzimy, obserwując: 1) całkowitą dawkę podanych płynów; 2) zmiany ciśnienia krwi w odpowiedzi na podane płyny; 3) hematokryt i białko całkowite; 4) obecność obrzęków; 5) ostre dźwięki z płuc (rzężenia); 6) produkcję moczu (jeśli jest to możliwe); itp.

Podsumowanie

Podsumowanie terapii hipotensji:

Stabilizujemy stan pacjenta przed znieczuleniem.Skręcamy parownik – może zajść konieczność wprowadzenia leków przeciwbólowych.Uzupełniamy utracone płyny. Zwiększamy szybkość podawania płynów, ewentualnie wprowadzamy bolusy krystaloidów.Sprawdzamy tętno i regulujemy je, jeśli jest nieprawidłowe.Jeżeli w ciągu 5-10 minut po wykonaniu kroków 1, 2 i 3 ciśnienie nie zaczyna się podnosić, regulujemy je, zwiększając objętość krwi krążącej za pomocą bolusa koloidów.Jeżeli po wykonaniu kroków 1, 2 i 3 ciśnienie nie zaczyna się podnosić lub jeśli podejrzewamy zaburzenia kurczliwości serca u pacjenta (na przykład u pacjentów z chorobą serca lub schorzeniem wpływającym na kurczliwość serca), zwiększamy kurczliwość za pomocą wlewu z leku o pozytywnym działaniu inotropowym, takiego jak dopamin...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy