Co urośnie, może spaść. Leczenie niedociśnienia podczas znieczulenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Co urośnie, może spaść. Leczenie niedociśnienia podczas znieczulenia

Krok 4: zwiększyć objętość krwi krążącej (objętość płynu w naczyniach krwionośnych). W tym celu możemy wykorzystać koloidy. Pamiętajmy, że krystaloidy zastępują utracone płyny i transportowane są do wszystkich miejsc, w których mogło dojść do utraty płynów (układ krążenia, tkanki, itp.), co pomaga w podniesieniu ciśnienia krwi, pod warunkiem, że jego spadek spowodowany był jedynie utratą płynów. Jednakże czasem pacjent potrzebuje dużo więcej objętości w naczyniach, a koloidy to płyny, w których skład wchodzą duże cząsteczki pozostające w naczyniach krwionośnych, a nie transportowane do wszystkich tkanek. Ponieważ zwiększona w ten sposób objętość poprawia perfuzję narządów, koloidy nazywamy płynami perfuzyjnymi.
Wielkość bolusa koloidów zależy od pacjenta. Oto wytyczne:
2-5 ml/kg, jeśli pacjent ma zdrowe serce (większość pacjentów mieści się w tej kategorii). Bolus można powtarzać aż do osiągnięcia dawki całkowitej 20 ml/kg.
2 ml/kg w przypadku pacjentów z chorobą sercowo-naczyniową (serce nie jest w stanie przepompować dużej ilości dodatkowego płynu, niezależnie od tego, czy są to krystaloidy czy koloidy) lub z niskim poziomem białka (nie chcemy doprowadzić do dalszego rozcieńczenia stężenia białka u pacjenta – pamiętajmy, że koloidy nie zawierają białek). Bolusów tych raczej nie powtarza się. Przechodzimy do kroku 5.

Znów odczekujemy 5-10 minut. W przypadku braku poprawy albo powtarzamy bolus koloidów (jeśli potrzeba), albo przechodzimy do kroku 5 (czyli do poprawy kurczliwości).

Jeśli wiemy, że pacjent ma problemy z sercem, które w związku z tym nie kurczy się prawidłowo, krok 5 należy rozpocząć w ciągu 10-20 minut od rozpoczęcia znieczulenia. Jeśli uważamy, że serce pacjenta jest zdrowe, lecz ciśnienie krwi nie normuje się po wykonaniu wcześniejszych kroków, oznacza to, że albo pacjent ma jednak chore serce, albo anestetyk wziewny w sposób istotny wpływa na kurczliwość serca. W obu przypadkach przechodzimy do kroku 5.

Krok 5: poprawić kurczliwoś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy