Fenobarbital i bromek potasu – najczęściej stosowane leki w leczeniu napadów padaczkowych u małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fenobarbital i bromek potasu – najczęściej stosowane leki w leczeniu napadów padaczkowych u małych zwierząt

Kontrola terapii

Kontrola poziomu stężenia leków w surowicy daje możliwość modyfikacji ich dawek, zarówno w górę, jak i w dół. Pozwala to uniknąć, jak już wcześniej wspomniano, przekroczenia dawki toksycznej. Zaleca się przeprowadzać badania monitorujące m.in. w następujących sytuacjach:

gdy stan pacjenta się ustabilizuje,gdy napady drgawkowe ustaną (aby ustalić poziom terapeutyczny leku),przy zmianach dawek leków (także spowodowanych wystąpieniem ataku),rutynowo w trakcie leczenia, co 6 miesięcy.

Istotną kwestią przy kontroli terapii jest to, że na jakość i wiarygodność wyników badania nie wpływa czas, jaki upłynął od podania leku do pobrania krwi. Spowodowane jest to długim okresem półtrwania zarówno fenobarbitalu, jak i bromku potasu.

W tab. 2 przedstawiono propozycję kontroli poziomu fenobarbitalu i bromku w surowicy krwi psów i kotów.

Tab. 2. Propozycja kontroli poziomu fenobarbitalu i bromku w surowicy krwi psów i kotów

Leków nie można odstawiać nagle, a zmniejszanie dawek powinno odbywać się stopniowo. O ile w przypadku bromku, którego okres półtrwania jest długi, zaprzestanie podawania leków nie powinno przynieść fatalnych skutków, to odstawienie fenobarbitalu może doprowadzić do wystąpienia bardzo ciężkiego ataku padaczkowego. Proponuje się zmniejszanie dawki o 25% na 3 tygodnie, w przypadkach uszkodzenia wątroby dawkę leku można zmniejszać o 50% na 3-4 tygodnie.

Piśmiennictwo dostępne u autorów

lek. wet. Dominika DrzewińskaLaboklin Polska Sp. z o.o.01-495 Warszawa, ul. Powstańców Śląskich 101

Cennym wsparciem w leczeniu może okazać się także właściwie postępowanie dietetyczne wspomagające w padaczce idiopatycznej u psów.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy