Fenobarbital i bromek potasu – najczęściej stosowane leki w leczeniu napadów padaczkowych u małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fenobarbital i bromek potasu – najczęściej stosowane leki w leczeniu napadów padaczkowych u małych zwierząt

Leczenie

Padaczka jest chorobą nieuleczalną. Ideą stosowania leków przeciwpadaczkowych jest wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi napadami, skrócenie czasu ich trwania oraz złagodzenie ich przebiegu. Istotna jest dobra współpraca między lekarzem weterynarii a opiekunem zwierzęcia. Leki należy podawać regularnie oraz pilnować okresowych badań krwi ze szczególnym uwzględnieniem poziomu substancji leczniczych we krwi oraz aminotransferaz wątrobowych, bowiem sporo leków metabolizowanych jest w wątrobie.

Lekiem najbardziej popularnym i wciąż najskuteczniejszym jest fenobarbital, pochodna kwasu barbiturowego, wykazująca działanie uspokajająco-nasenne. Lek jest tani i wykazuje dość długie działanie, więc zwykle podaje się go 2 razy dziennie. Efekt terapeutyczny nie jest osiągany od razu, organizm pacjenta musi się wysycić w odpowiednim stopniu substancją czynną, aby uzyskać pożądane działanie. W tym czasie kontrola poziomu fenobarbitalu w surowicy krwi jest konieczna, ponieważ dawka lecznicza leku jest jedynie dwukrotnie niższa niż toksyczna.

Po ustabilizowaniu się stanu pacjenta można spróbować obniżać stopniowo dawkę leku.

Należy jednak liczyć się z tym, że organizm z czasem przyzwyczaja się do działania substancji, co w rezultacie skutkuje koniecznością zwiększenia dawki w przyszłości. Na początku podawania fenobarbital sprawia, że pacjent jest senny i „uspokojony”. Efekt ten z czasem mija, ponieważ organizm obojętnieje na działanie sedacyjne tego leku. Niekiedy dodatkowo obserwuje się wzmożone pragnienie i apetyt, dlatego należy zadbać o dietę, aby nie doprowadzić pupila do otyłości. Metabolizm wątrobowy zwiększa ryzyko uszkodzenia tego narządu w trakcie terapii, dlatego należy pamiętać o badaniach kontrolnych i w razie potrzeby wprowadzeniu leków hepatoprotekcyjnych.

Bromek potasu sprawdza się w terapii przeciwdrgawkowej u zwierząt znacznie lepiej niż u ludzi. Nie powoduje u naszych pacjentów zaburzeń psychologicznych, a długi czas połowicznego roz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy