Fenobarbital i bromek potasu – najczęściej stosowane leki w leczeniu napadów padaczkowych u małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fenobarbital i bromek potasu – najczęściej stosowane leki w leczeniu napadów padaczkowych u małych zwierząt

Napad padaczkowy

Napad padaczkowy obejmuje 3 fazy:

zwiastunową, właściwą

oraz

końcową.

Pierwsza faza bywa nazywana aurą. Czas jej trwania jest różny, a charakterystyczna jest zmiana zachowania pacjenta. Pojawić się mogą: niepokój, podekscytowanie, wędrówki po mieszkaniu bez celu. Czasem obserwuje się ślinotok i „mlaskanie”. Ten etap często jest przeoczany przez opiekunów.

Właściwa faza napadu drgawkowego przebiegać może w dwojaki sposób. Mówi się o małym bądź dużym ataku. Mały atak nie niesie ze sobą utraty przytomności psa lub kota. Zwykle trwa krótko i bez uogólnionych drgawek. Pojawiają się drżenia niektórych partii mięśni, np. w obrębie twarzy czy kończyn. Pacjent wydaje się nieobecny, nie reaguje na otoczenie. Napad duży występuje z większą częstotliwością i przebiega gwałtownie. Obserwuje się utratę przytomności i silne skurcze wszystkich mięśni ciała (konwulsje). Zwierzęta często wokalizują, ślinią się, a nawet pojawiają się wymioty. Może dojść do mimowolnego, nieświadomego oddawania moczu i kału.

Ostatnia faza objawia się zwykle dezorientacją pacjenta. Pies lub kot jest osłabiony, ma problemy z poruszaniem się i utrzymaniem równowagi.

Potwierdzenie diagnozy, że mamy do czynienia z padaczką, nie upoważnia do natychmiastowego wprowadzenia leków przeciwpadaczkowych. Dopiero wystąpienie kolejnego ataku lub serii ataków w krótkim odstępie czasu pozwala rozważyć, czy zaczynać leczenie, czy nie. Jeśli ataki występują z częstotliwością raz na kilka miesięcy i są to ataki małego typu, wprowadzenie leków na stałe nie wydaje się konieczne. Skutki uboczne ich działania mogą okazać się groźniejsze dla pacjenta.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy