Fenobarbital i bromek potasu – najczęściej stosowane leki w leczeniu napadów padaczkowych u małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Fenobarbital i bromek potasu – najczęściej stosowane leki w leczeniu napadów padaczkowych u małych zwierząt

Padaczka to schorzenie wywodzące się z ośrodkowego układu nerwowego. Napad padaczkowy jest wyrazem zaburzeń czynności mózgu, polegających na nadmiernych, niekontrolowanych wyładowaniach bioelektrycznych w obrębie neuronów. Kluczowa jest tu nadmierna pobudliwość komórek nerwowych.

Napad może przybierać różne formy, takie jak: typowe uogólnione napady drgawkowe, delikatne drżenia mięśni czy jedynie zmiany w zachowaniu zwierzęcia.

Padaczka pierwotna i wtórna

Wyróżniamy dwa rodzaje padaczki. Padaczka pierwotna, zwana inaczej idiopatyczną, występuje najczęściej u młodych psów, w wieku od 1 do 5 lat. Przyczyna tych napadów nie jest do końca poznana. Mówi się, że ten rodzaj padaczki jest dziedziczny i należy unikać rozmnażania chorych zwierząt. W tab. 1 przedstawiono predyspozycję rasową u psów do wystąpienia tej choroby.

Tab. 1. Predyspozycja rasowa psów do występowania padaczki pierwotnej

Niestety, obecnie tylko u rasy lagotto romagnolo możliwe jest określenie genetycznego uwarunkowania do wystąpienia padaczki, zwanej w tym przypadku młodzieńczą, co ułatwia prowadzenie hodowli i odpowiednie krzyżowanie zwierząt.

Drugi typ – to padaczka strukturalna (wtórna), która pojawia się w wyniku zmian powstałych w mózgu. Przyczyn jest wiele: naczyniowe, czynniki zakaźne/zapalne, urazowe lub nowotworowe czy degeneracyjne.

Oba rodzaje padaczki mogą występować zarówno u psów, jak i u kotów, jednak u kotów najczęściej mamy do czynienia z padaczką wtórną.

Pojawienie się napadów drgawkowych nie musi oznaczać, że zwierzę choruje na epilepsję. Zanim wdroży się jakiekolwiek leczenie, należy upewnić się, że nie ma innej przyczyny zaburzeń czynności mózgu. Należy między innymi wykluczyć: hipoglikemię, choroby wątroby i nerek, tężyczkę poporodową i inne choroby wynikające z niedoborów mineralno-witaminowych, a także zatrucia. W pierwszej kolejności należy zebrać jak najwięcej informacji dotyczących stanu zwierzęcia w ostatnim czasie oraz okoliczności, w jakich zaobs...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy