Zapalenie płuc u psów i kotów w obrazie radiograficznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zapalenie płuc u psów i kotów w obrazie radiograficznym

Zachłystowe zapalenie płuc

Przy omawianiu bakteryjnego zapalenia płuc nie sposób nie wspomnieć o zachłystowym zapaleniu płuc. Rozmieszczenie zmian towarzyszących temu zapaleniu zależy od dwóch czynników. Pierwszy, powszechnie znany, to pozycja zwierzęcia podczas zachłyśnięcia. Generalnie jeśli doszło do zachłystu wtedy, gdy zwierzę stało, siedziało, leżało na brzuchu, zmiany patologiczne najczęściej rozwijają się w prawym płacie środkowym i ewentualnie doczaszkowym (6). U psów znacznie rzadziej dochodzi do wprowadzenia ciała obcego do lewego płuca.

Jeśli zwierzę leżało na boku, na grzbiecie, było nieświadome, zmiany zapalne rozwiną się w tych obszarach płuc, które w momencie zachłystu były najniżej położone. Drugi, rzadziej wspominany czynnik, to zasada przemieszczenia ciała obcego zgodnie z grawitacją. Do najniżej położonych w danej chwili obszarów płuc przemieszczają się ciała o pewnym ciężarze, np. płyny, cząstki karmy. Ciała lżejsze, takie jak fragmenty traw, będą raczej wciągane do doogonowych płatów płuc (ryc. 12) (3, 4). Dobrze jest też pamiętać o tym, że to właśnie zalegające w tchawicy, oskrzelu, oskrzeliku lub w pęcherzykach płucnych ciało/ciała obce jest/są przyczyną zapalenia i tym samym pojawienia się określonych zmian na radiogramie.

Same zagęszczenia pęcherzykowe, rzadziej śródmiąższowe, pojawiają się na radiogramach z opóźnieniem około 12-36-godzinnym od zachłystu, najpierw wokół oskrzela, w którym znajduje się ciało obce (10). Wcześniej radiografia pozwoli uwidocznić tkwiące w drogach oddechowych jedynie cieniujące ciała obce. Zdarza się, że radiogram uwidacznia też przyczynę rozwoju zachłystowego zapalenia płuc, np. przełyk olbrzymi (ryc. 13). Niekiedy nie jest to możliwe. Dlatego jeśli w wywiadzie pojawią się wzmianki wskazujące na możliwość jego wystąpienia, np. choroby przełyku, żołądka, zaburzenia neurologiczne sprzyjające zaburzeniom połykania, należy uwzględnić możliwość wystąpienia zmian sugerujących zachłystowe zapalenie płu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy