Diagnostyka dopplerowska tętnic wewnątrznerkowych nerek

Diagnostyka dopplerowska tętnic wewnątrznerkowych nerek u zwierząt

Zawał nerki

Zawał nerki występuje u zwierząt sporadycznie. W badaniu dopplerowskim charakteryzuje się brakiem przepływu przez obszar objęty zawałem. W rozległym segmentarnym zawale nerki w badaniu dopplerowskim stwierdza się trójkątny obszar o zniesionym sygnale dopplerowskim (ryc. 7).

Choroby narządowe

Choroby wątroby i cukrzyca mają duży wpływ na hemodynamikę przepływu przez naczynia wewnątrznerkowe.

Cukrzyca

Naczyniowe podłoże cukrzycowej choroby nerek sprawia, że badanie dopplerowskie cechuje wysoka czułość w wykrywaniu nefropatii we wczesnym etapie choroby. Wartość oporu naczyniowego (RI) koreluje dodatnio z czasem trwania choroby oraz poziomem białkomoczu. Wzrost oporu naczyniowego RI następuje, zanim dojdzie do podwyższenia poziomu kreatyniny we krwi.

Niewydolność wątrobowo-nerkowa

Wiadomo, że w wyniku marskości wątroby dochodzi do zaburzeń hemodynamicznych w układzie krążenia, co powoduje obniżenie przepływu krwi przez korę nerek. Ma to związek ze zwężeniem naczyń i wzrostem RI.

W przypadku przewlekłych chorób wątroby zaburzenia w hemodynamice przepływu przez tętnice wewnątrznerkowe pojawiają się wcześniej niż objawy kliniczne niewydolności nerek.

Wpływ leków na przepływ nerkowy

Niektóre leki zmieniają opór łożyska naczyniowego, np.: dopamina, ihibitory konwertazy angiotensyny i antagoniści wapnia, zwiększają zarówno prędkość skurczową, jak i końcoworozkurczową, zmniejszają zaś opór naczyniowy wyrażony wartością RI. Furosemid zwiększa wartość prędkości maksymalnej i końcoworozkurczowej, nie powoduje jednak zmiany wartości RI. Wzrost RI powodują: izofluran, midazolam i butorfanol, zaś obniżenie RI – atropina, acepromazyna, diazepam i ketamina.

Wady metody

Warto pamiętać, że indeks oporowy RI nie jest tylko wskaźnikiem uszkodzenia miąższu nerkowego, dlatego też jego podwyższenie nie musi świadczyć o chorobie nerek. Widmo niskooporowe podlega różnym regulacjom wpływającym na prędkość przepływu oraz proporcje między fazą...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy