Świąd skóry u kotów – postępowanie diagnostyczne
Kontrola pcheł
Jak wspomniano wcześniej, z powodu zachowań pielęgnacyjnych kotów ślady wskazujące na żerowanie pcheł mogą być niezauważalne lub z łatwością pominięte w trakcie badania klinicznego. Z tego powodu istotnym punktem algorytmu diagnostycznego, umożliwiającym ostateczne rozpoznanie APZS, jest zastosowanie ścisłej profilaktyki przeciwpchelnej przez okres 9-12 tygodni (7).
W tym celu należy użyć preparatów zawierających substancje, które działają na wszystkie stadia rozwojowe pasożyta, takich jak: fipronil + S-metopren, fipronil + piryprokysfen, imidakloprid czy selamektyna (2, 7). Aby profilaktyka przeciwpchelna była skuteczna, musi dotyczyć wszystkich zwierząt przebywających w domu oraz obejmować środowisko życia kota. Ponadto koty, które wychodzą na dwór, w tym okresie powinny przebywać wyłącznie w domu (1, 7).
Cykl rozwojowy pchły zachodzi także poza żywicielem, dlatego bardzo istotna jest eliminacja pasożytów z wszystkich powierzchni narażonych na ich bytowanie, a w szczególności kanap, dywanów i legowisk. Dezynsekcje pomieszczeń mieszkalnych można wykonać za pomocą sprayów zawierających dimeticon lub związki z grupy syntetycznych pyretroidów.
Dimeticon skleja i unieruchamia wszystkie formy rozwojowe pasożyta, dlatego po jego zastosowaniu konieczne jest dokładne odkurzenie powierzchni, na których został rozpylony, i wyrzucenie worka z odkurzacza. Jest on bezpieczny dla ludzi i zwierząt, w związku z czym można go stosować w obecności kotów. Opryski pomieszczeń preparatami zawierającymi związki z grupy syntetycznych pyretrodiów powinny być natomiast wykonywane pod nieobecność zwierząt, a następnie pomieszczenia powinny zostać dokładnie wywietrzone przed ich ponownym wprowadzeniem (10).
Dieta eliminacyjna
W przypadku podejrzenia alergii pokarmowej jedyną metodą umożliwiając jej potwierdzenie jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej przez okres 8-12 tygodni, zakończonej próbą prowokacyjną z pokarmem podejrzanym o wywoływanie objawów (1, 2, 7). Dieta eliminacyjna powinna zawierać nowe, pojedyncze i dotychczas niespożywane przez zwierzę źródło białka oraz węglowodanów. Może być to pokarm przygotowywany przez właścicieli w domu, jak również komercyjna karma monobiałkowa lub karma lecznicza oparta na białku hydrolizowanym (2, 4).
Nowa dieta powinna być wprowadzana stopniowo, przez ok. 5-7 dni, co zapobiegnie pojawieniu się zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Wraz z wprowadzeniem nowej karmy można również rozpocząć doustne podawanie prednizolonu (0,5 mg/kg m.c., raz dziennie, przez 7 dni), który poprzez zwiększenie łaknienia wpłynie korzystnie na jej akceptację. Dieta eliminacyjna powinna być stosowana na wyłączność, co oznacza, że w trakcie jej trwania zwierzę nie może otrzymywać żadnego innego pokarmu.
Z tego względu w przypadku większej liczby zwierząt w domu należy wyeliminować możliwość podjadania z miski współlokatora. Jeżeli kot jest wychodzący, to aby uniknąć ryzyka spożycia przez zwierzę niepożądanego pokarmu, należy wychodzić z nim na smyczy albo nie wypuszczać go z domu przez cały okres trwania diety (4).
W przypadku FFA poprawa stanu klinicznego kota jest widoczna z reguły już po ok. 15-18 dniach od wprowadzenia nowej diety (7). Jeżeli w tym czasie dojdzie do zaostrzenia objawów, to karmę należy zmienić na inną. Należy mieć również na uwadze, że niekiedy konieczne jest sprawdzenie nawet kilku diet eliminacyjnych.
Przeprowadzenie próby prowokacyjnej z pokarmem podejrzanym o wywoływanie objawów umożliwia ostateczne ustalenie czynnika uczulającego. Jeżeli dzięki diecie eliminacyjnej doszło do remisji objawów, a właściciel kota jest zdecydowany przy niej pozostać, to wykonanie tej próby nie jest konieczne. W przypadku jej przeprowadzenia, nawrót objawów jest najczęściej obserwowany w okresie od 2 do 48 godzin od podania pokarmu, które zwierzę jadło wcześniej (10).
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Nowoczesne metody diagnostyki patogenów mastitis
Piśmiennictwo dr n. wet. Sebastian Smulski*dr inż. Aleksandra Kalińska**dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW***Katedra Chorób Wewnętrznych i DiagnostykiWydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o ZwierzętachUniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu**Katedra Hodowli ZwierzątInstytutu Nauk o ZwierzętachSzkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Facebook0Tweet0LinkedIn0
Nowoczesne metody diagnostyki patogenów mastitis
Piśmiennictwo dr n. wet. Sebastian Smulski*dr inż. Aleksandra Kalińska**dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW***Katedra Chorób Wewnętrznych i DiagnostykiWydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o ZwierzętachUniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu**Katedra Hodowli ZwierzątInstytutu Nauk o ZwierzętachSzkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie Facebook0Tweet0LinkedIn0
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Piśmiennictwo dr inż. Piotr Nowak Facebook0Tweet0LinkedIn0
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Piśmiennictwo lek. wet. Katarzyna FerenzGabinet weterynaryjny Końskie Zdrowie we Wrocławiu Facebook0Tweet0LinkedIn0
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]