Stosowanie oklacytynibu u kotów – co już wiemy? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Stosowanie oklacytynibu u kotów – co już wiemy?

Stosowanie oklacytynibu u kotów

Fot. iStock

W 2021 r. na łamach czasopisma „Veterinary Dermatology” ukazał się artykuł dotyczący możliwego zastosowania leków w przebiegu FASS, w którym jednym z opisywanych leków był oklacytynib (1). Jedno z pierwszych doniesień naukowych dotyczących stosowania oklacytynibu u kotów opublikowano już w 2015 r. (3). Badanie przeprowadzone było na 12 dorosłych kotach ze zdiagnozowaną alergią środowiskową, u których stosowano lek według zaleceń ulotkowych dla psów (w dawce 0,4-0,6 mg/kg masy ciała 2x dziennie przez 2 tygodnie, 1x dziennie przez kolejne 2 tygodnie). Wykazano, że tylko u pięciu kotów uzyskano zadawalającą poprawę (ocena SCORFAD i VAS), u czterech kotów właściciele oceniali efekty leczenia jako dobre lub bardzo dobre.

Z powodu małej ilości zwierząt biorących udział w badaniu wyniki nie okazały się jednak jednoznaczne. Kolejni badacze zadali sobie więc pytanie, czy oklacytynib rzeczywiście może być skuteczną metodą leczenia kotów oraz w jakiej dawce powinien być stosowany. Noli i wsp. przeprowadzili istotne badanie na większej liczbie kotów (40 zwierząt) dopiero w 2019 r. (8). W tym badaniu zwierzęta podzielono na dwie grupy: otrzymujące oklacytynib oraz metyloprednizolon doustnie przez 28 dni, jednak zastosowane dawki oklacytynibu były znacznie wyższe (0,7-1,2 mg/kg masy ciała). Po porównaniu wyników w obu grupach okazało się, że oba leki wykazywały podobną skuteczność, z lekką przewagą metylopredizolonu (ocena SCORFAD i VAS).

Zatem badanie wykazało, że oklacytynib może być skutecznym lekiem w przebiegu FASS, jednak prawdopodobnie musi być stosowany w wyższych dawkach niż te zalecane u psów. Obecnie nie ma jednak dostępnych danych zebranych na dużej grupie zwierząt, szczególnie w odniesieniu do długoterminowego stosowania leku. Pojawiają się natomiast coraz to nowsze doniesienia na temat zastosowania oklacytynibu w innych jednostkach chorobowych, w związku z tym powstanie obszernego opracowania jest zape...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy