Pseudomonas otitis externa u psów – metody rozpoznawania i leczenia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pseudomonas otitis externa u psów – metody rozpoznawania i leczenia

Objawy

Zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego wywołane pałeczką ropy błękitnej może występować zarówno u psów, jak i u kotów, przy czym u kotów zdarza się dużo rzadziej. W odróżnieniu o zapalenia rumieniowo-woszczynowego, które zwykle występuje obustronnie i dotyczy obydwu uszu, przypadki Pseudomonas otitis występują często jednostronnie. Choroba może rozwinąć się u zwierząt w każdym wieku, chociaż istnieją doniesienia wskazujące na większą predyspozycję u psów młodych (16). Do choroby są ponadto predysponowane psy o długim i wąskim przewodzie słuchowym oraz z opadającymi małżowinami usznymi.

Tak jak w innych przypadkach zapalenia zewnętrznego przewodu słuchowego powszechny jest tu świąd, ale również bolesność, co prowadzi do drapania okolicy ucha i potrząsania głową, co z kolei może powodować powstawanie krwiaków małżowiny usznej. Badanie otoskopowe ujawnia występowanie w przewodzie słuchowym licznych nadżerek, owrzodzeń, a skóra przewodu słuchowego jest czerwona i obrzękła. W niektórych przypadkach bolesność związana z chorobą jest na tyle duża, że nie da się przeprowadzić tego badania bez uprzedniej sedacji zwierzęcia.

W przypadkach przewlekłych może dochodzić do: zmian przerostowych w obrębie przewodu, zliszajowacenia oraz przebarwienia skóry, a nawet do mineralizacji chrząstki. Nadżerki i owrzodzenia przewodu słuchowego są związane z wytwarzaniem przez pałeczki proteaz uszkadzających skórę, co często prowadzi do perforacji błony bębenkowej i w dalszej kolejności do zapalenia ucha środkowego i związanych z nim objawów przedsionkowych (łac. torcilos, zespół Hornera) (19). Podczas badania otoskopowego można zaobserwować również ropę, która najczęściej jest wodnista, rzadziej śluzowa, o barwie żółtej lub zielonkawej, niekiedy dodatkowo podbarwiona krwią.

Rozpoznanie Pseudomonas otitis opiera się na badaniu cytologicznym. W badaniu tym są widoczne pałeczki, które w przypadku zastosowania w barwieniu metody Diff-Quick barwią się na kolor niebieski. Poza pałeczkami są obecne liczne granulocyty obojętnochłonne, często fagocytujące bakterie. Ostateczne potwierdzenie można uzyskać po wykonaniu posiewu i identyfikacji drobnoustrojów.

Znajdź swoją kategorię

2810 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy