Oklacytynib w dermatologii weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Oklacytynib w dermatologii weterynaryjnej

W przypadku, gdy w leczeniu planowane jest zastosowanie cyklosporyny, oklacytynib można zastosować równocześnie z nią (6). Wadą cyklopsoryny jest to, że rozpoczyna swoje działanie po około 2-3 tygodniach. Z tego powodu zalecane jest, by w początkowym okresie podawana była ona łącznie z glikokortykosteroidami, które następnie są odstawiane. Takie leczenie zapewnia szybki efekt terapeutyczny, a równocześnie unika się następstw długotrwałego stosowania glikortykosteroidów. Badania udowodniły, że glikortykosteroidy można w bezpieczny sposób zastąpić oklacytynibem, podawanym równocześnie z cyklosporyną, by po 2-3 tygodniach takiego leczenia zupełnie go odstawić, pozostawiając cyklosporynę jako jedyny lek. Równoczesne stosowanie obu leków (przez 3 tygodnie) nie powoduje niepożądanych objawów. W przypadku psów z AZS z bardzo ostrym świądem leczenie można rozpocząć od równoczesnego podawania obu leków, po czym wycofywać oklacytynib po 2-3 tygodniach, wraz z rozpoczęciem działania cyklosporyny (24).

Poza atopowym zapaleniem skóry oklacytynib wykazuje skuteczność w innych chorobach alergicznych, jak:

alergia pokarmowa,alergiczne pchle zapalenie skóry,alergia kontaktowa (6-8).

Szczególnie możliwość zastosowania leku w przebiegu alergii pokarmowej jest niezwykle interesująca. W większości przypadków tej choroby kortykosteroidy nie są skuteczne lub ich działanie jest słabe. Użycie oklacytynibu wydaje się najlepszym rozwiązaniem w leczeniu objawowym alergii pokarmowej do czasu uzyskania efektu stosowania diety hipoalergicznej. W związku z tym, że u jednego osobnika mogą równocześnie występować alergia pokarmowa i atopowe zapalenie skóry sensu stricto, użycie oklacytynibu w takich przypadkach wydaje się wskazane.

U psów z alergicznym pchlim zapaleniem skóry skuteczność oklacytynibu w dawce 0,4 mg/kg m.c. jest porównywalna do prednizolon podawanego w dawce 1 mg/kg m.c., a efekt działania leku pojawia się szybciej i jest silniejszy (12). Skuteczność leku w przypad...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy