Młodzieńcze zapalenie tkanki łącznej u psów – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Młodzieńcze zapalenie tkanki łącznej u psów – opis przypadku

Leczenie

Leczeniem z wyboru młodzieńczego zapalenia tkanki łącznej jest terapia glikokortykosteroidami w dawkach immunosupresyjnych: prednizon lub prednizolon w dawce 2 mg/kg m.c. co 24 h, triamcynolon w dawce 0,2-0,6 mg/kg m.c. co 24 h do remisji objawów. Stosowany jest również deksametazon w dawce 0,2 mg/kg m.c. co 24 h (15, 18).

Po ustąpieniu objawów należy stopniowo zmniejszyć częstość podawania do 2 mg/kg m.c. co 48 h przez okres około 2 tygodni. Dalej redukuje się dawkę, aż do jej całkowitego odstawienia. Całe leczenie trwa średnio 3-4 tygodnie. Zbyt wczesne przerwanie terapii może skutkować nawrotem choroby (15, 18).

Zalecana jest również antybiotykoterapia ogólnoustrojowa z użyciem amoksycyliny z kwasem klawulanowym 12,5 mg/kg m.c. co 12 h, cefaleksyny lub cefadroksylu 22-30 mg/kg m.c. w dawce podzielonej co 12 godzin (3, 15, 18). Samo podawanie antybiotyków ogólnoustrojowo bez terapii glikokortykosteroidami nie jest skuteczne (15).

Został opisany przypadek zastosowania gryzeofulwiny w dawce 14-34 mg/kg m.c. per os co 24 h w u szczeniąt opornych na leczenie glikokortykosteroidami. Na podstawie obserwacji remisji objawów klinicznych, skuteczność leczenia oceniono jako pozytywną. Wszystkie szczenięta zostały wyleczone w ciągu 3 tygodni, a u żadnego z psów nie stwierdzono działań niepożądanych stosowania gryzeofulwiny (17).

W celu usunięcia strupów i ułatwienia gojenia się ran zalecana jest codzienna pielęgnacja w postaci przymoczek, przy użyciu ciepłego rivanolu lub ciepłej wody (13).

Opisano również zastosowanie terapii łączonej przy użyciu prednizolonu i cyklosporyny, w leczeniu młodzieńczego zapalenia tkanki łącznej u 7-tygodniowego cocker spaniela angielskiego. W tym przypadku poza objawami dermatologicznymi pojawiły się objawy neurologiczne w postaci niedowładu kończyn tylnych. Nie ma jednak opublikowanych doniesień o skuteczności samej cyklosporyny w takich przypadkach (12).

Jako terapię wspomagającą można zalecić stosowanie ni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy