Kaszel kenelowy – stara choroba, nowe oblicze

Kaszel kenelowy – stara choroba, nowe oblicze

Pierwsze objawy, specyfikacja patogenu

Pierwszym objawem przy zakażeniu jest kaszel, męczący, dławiący, bardzo uporczywy. Dochodzi to tego często surowiczy lub surowiczo-ropny wypływ z nosa lub/i worka spojówkowego, zarówno u kotów, jak i psów. Kolejne objawy to krztuszenie i odpluwanie śliny oraz odruch wymiotny. Objawy kaszlu nasilają się przy zmianie temperatury lub przy dużych emocjach. Z doświadczenia autorów wynika, że psy łagodniej niż koty przechodzą infekcję. Koty często zakażają się od psów w jednym domostwie.

Bordetella bronchiseptica jest Gram-ujemną bakterią, która kolonizuje drogi oddechowe – nabłonek migawkowy, wywołując przewlekłe infekcje. Bordetella pertussis, która wywołuje krztusiec u ludzi, wytwarza toksynę krztuścową, która prowadzi do martwicy nabłonka górnych dróg oddechowych, szczególnie tchawicy. Powoduje to wydzielanie gęstego, lepkiego śluzu i silne pobudzenie odruchu kaszlowego.

Szczepy Bordetelli izolowane od psów i kotów mają zdolność do produkowania dermonekrotoksyny. Prowadzi to do rozwoju wrzodziejącego zapalenia tchawicy i oskrzeli oraz do odoskrzelowego zapalenia płuc. W przebiegu zapalenia ubytki nabłonka migawkowego zastępowane są nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Upośledza to odkrztuszanie gromadzącego się lepkiego śluzu. Zwykle choroba przyjmuje postać nieżytu górnych dróg oddechowych, ale może też powodować zapalenie płuc prowadzące do ostrej niewydolności oddechowej i zgonu.

Bakteria ta jest wrażliwa na rutynowo stosowane środki czystości. Może wywoływać szeroki zakres objawów od łagodnego przebiegu choroby z gorączką, kaszlem i wypływem z worka spojówkowego oraz nosa, po ciężkie zapalenie płuc z dusznością oraz zejściem śmiertelnym. Cięższy przebieg choroby autorzy obserwują u kotów.

Okres inkubacji, zakażenie, diagnostyka

Transmisja choroby jest bardzo prosta. Okres inkubacji choroby wynosi od 2 do 7 dni (6). Infekcja rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Pierwszy kaszel pojawia się nagle, po kilk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy