Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. II. Przyczyny i algorytm postępowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. II. Przyczyny i algorytm postępowania

Algorytm postępowania

Jak wynika z niniejszego opracowania, zespół PU/PD towarzyszy wielu chorobom, których patogeneza i terapia są różne. Autorzy uważają, że z praktycznego punktu widzenia lekarz weterynarii powinien skupić się na rozpoznaniu najczęstszych przyczyn PU/PD, których diagnostyka nie nastręcza trudności, a przypadki skomplikowane w diagnostyce konsultować ze specjalistycznymi placówkami.

Do postanowienia diagnozy oprócz danych z wywiadu i znajomości charakterystycznych objawów pewnych chorób (np. zespołu i choroby Cushinga, wypływu ropnego z dróg rodnych) konieczne są:

wykluczenie moczówki prostej;wykonanie badania hematologicznego, które uwzględnia profil nerkowy i stężenie glukozy we krwi;badanie moczu;badanie ultrasonograficzne narządu rodnego i nerek.

Wykluczenie moczówki prostej nie jest trudne i polega na diagnostycznym podaniu syntetycznej pochodnej wazopresyny: octanu desmopresyny w postaci aerozolu lub kropli do nosa zastosowanego jako krople do worka spojówkowego – 2-3 krople podane 1-3 razy na dobę znoszą objawy PU/PD; w przypadku braku efektu przyczyna pojawiania się syndromu jest inna.

Badania hematologiczne pozwalają przede wszystkim na rozpoznanie cukrzycy i niewydolności nerek. W celu zdiagnozowania cukrzycy należy określić stężenie glukozy we krwi oraz sprawdzić, czy występuje cukromocz. Graniczne stężenie glukozy we krwi, po przekroczeniu którego nie jest ona całkowicie resorbowana z moczu pierwotnego i pojawia się w moczu ostatecznym, czyli tzw. próg nerkowy, wynosi u psów 10 mmol/l (180 mg/dl), a dla kotów 14 mmol/l (250 mg/dl).

Stwierdzenie jednoczesnego występowania hiperglikemii i cukromoczu jest bardzo istotne, gdyż pozwala na różnicowanie cukrzycy i cukromoczu pochodzenia nerkowego (zaburzenia filtracji w kanalikach spowodowane chorobami nerek) oraz pozwala odróżnić cukrzycę od hiperglikemii spowodowanej innymi przyczynami: stresem, efektem poposiłkowym, nadczynnością kory nadnerczy, akromegalią, zapalen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy