Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. II. Przyczyny i algorytm postępowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół polidypsji i poliurii u psów i kotów – cz. II. Przyczyny i algorytm postępowania

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy jest najczęściej wywołana czynnymi wydzielniczo nowotworami tego gruczołu. Za rasy predysponowane do ich występowania uważa się beagle i boksery. Dokładny mechanizm powstawania PU/PD przy nadczynności tarczycy nie został do końca poznany, uważa się jednak, że ma on związek z natriurezą, powstałą na skutek pobudzenia układu nerwowego współczulnego, co powoduje wzrost ciśnienia krwi w nerce (4, 6).

Niedoczynność kory nadnerczy

Niedoczynność kory nadnerczy (choroba Addisona) może być pierwotna lub wtórna. Pierwotna występuje częściej i może ona wynikać z obustronnego uszkodzenia nadnerczy na skutek procesu nowotworowego (np. chłoniak), krwotoków w obrębie narządu lub zakrzepicy tętnic. Objawy kliniczne występują przy uszkodzeniu ok. 90% kory nadnerczy. Wtórna niedoczynność kory nadnerczy związana jest z niedoborem hormonu adrenokortykotropowego, spowodowanego guzem przysadki lub przyczynami jatrogennymi (długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów). Polidypsja i poliuria rozwijają się na skutek braku mineralokortykosterydów, które odpowiadają za prawidłową gospodarkę potasu, sodu oraz wody w organizmie (4, 6).

Akromegalia

Akromegalia to nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu, które powoduje silny przerost tkanki łącznej, kości i narządów wewnętrznych. Może ono być spowodowane obecnością czynnego hormonalnie gruczolaka komórek przysadki. Istnieje również możliwość wydzielania somatotropiny w gruczole sutkowym, indukowanego przez progestageny (octan megestrolu). Objawy PU/PD związane są z katabolicznym działaniem GH, powodującym wystąpienie insulinooporności, co prowadzi do diurezy osmotycznej w wyniku pojawienia się glukozy w moczu (4-6).

Zespół Fanconiego

Zespół Fanconiego, czyli zwyrodnienie/martwica bliższych kanalików nerkowych, występuje jako schorzenie wrodzone lub nabyte. Wrodzony (pierwotny) zespół Fanconiego spotykany jest najczęściej u ras: basenji, basset, szpic olbrzymi norweski i owczarek ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy