Przezskórna perikardiotomia balonowa w leczeniu przewlekłego wysięku osierdziowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przezskórna perikardiotomia balonowa w leczeniu przewlekłego wysięku osierdziowego

Technika zabiegu

Zabieg zazwyczaj wykonywany jest w 4.-6. przestrzeni międzyżebrowej po lewej stronie klatki piersiowej, jednak najbardziej optymalne miejsce nakłucia najlepiej ustalić pod kontrolą USG (6), wybierając lokalizację, gdzie mamy widoczną największą ilość płynu w worku osierdziowym, brak ewentualnych guzów nowotworowych, zgrubień worka osierdziowego itp. (7).

Ze względu na możliwe powikłania, które mogą wystąpić podczas zabiegu, zalecane jest przygotowanie na tyle dużego pola operacyjnego, żeby można było niezwłocznie przeprowadzić ewentualną torakotomię, a co za tym idzie – powinniśmy mieć przygotowany zestaw narzędzi chirurgicznych niezbędny do przeprowadzenia takiego zabiegu.

Pacjenta przed procedurą układamy na mostku lub nieznacznie przechylamy na prawą stronę. Po dokonaniu wyboru miejsca wkłucia znieczulamy nasiękowo okolicę ściany klatki piersiowej. Pod kontrolą USG i/lub fluoroskopu nakłuwany worek osierdziowy igłą atraumatyczną, na którą koniecznie musimy mieć założoną strzykawkę, aby nie doprowadzić do przypadkowej odmy opłucnowej po przejściu przez ścianę klatki piersiowej (ryc. 1a).

Obecność płynu w worku osierdziowym przed rozpoczęciem zabiegu jest jak najbardziej pożądana, ponieważ tworzy wolną przestrzeń pomiędzy ścianą worka i ścianą mięśnia sercowego, co w bardzo dużym stopniu ogranicza ryzyko nakłucia samego serca oraz wyzwolenia potencjalnie groźnych komorowych zaburzeń rytmu, dlatego przed zabiegiem nie wykonujemy perikardiocentezy. Po upewnieniu się, że igła znajduje się wewnątrz worka osierdziowego, możemy bezpiecznie ściągnąć strzykawkę i powinien pojawić się wypływ (przy obecności płynu panuje tam na tyle duże ciśnienie, że nie dojdzie do aspiracji powietrza). Poprzez igłę pod kontrolą fluoroskopową wprowadzamy prowadnik co najmniej 30 cm dłuższy od przygotowanego cewnika balonowego ze specjalnie wyprofilowaną końcówką na kształt litery „J”, co ma przeciwdziałać ewentualnej perforacji jam serca (ryc. 1b, s. 14)....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy