Choroby przewodu pokarmowego u psów - postępowanie

Postępowanie terapeutyczne i dietetyczne w wybranych chorobach przewodu pokarmowego u psów. Cz. I

Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka u psów

Przyczyna tej jednostki chorobowej nie jest do końca wyjaśniona. Wiadomo, że istnieją pewne czynniki predysponujące do jej wystąpienia. Należą do nich: głęboka klatka piersiowa, szybkie jedzenie oraz intensywny wysiłek fizyczny po posiłku. Rasami predysponowanymi do zespołu rozszerzenia i skrętu żołądka są przede wszystkim psy ras dużych i olbrzymich. Patogeneza tej choroby jest bardzo złożona. Ostre rozszerzenie żołądka wynika z trudności w opróżnianiu tego narządu, zaburzeń czynności wpustu żołądka, upośledzenia przesuwania karmy w dalszych odcinkach przełyku, nadmiernej fermentacji pokarmu, wzrostu flory bakteryjnej produkującej gaz, połykania powietrza w czasie jedzenia lub zabawy. Gdy żołądek nadmiernie wypełni się gazem, może zachować swoje położenie bądź ulec skrętowi.

Przy skręcie odźwiernik przemieszcza się poniżej trzonu żołądka na prawą stronę jamy brzusznej i umiejscawia się dogrzebietowo w stosunku do części wpustowej żołądka, która jest po lewej stronie jamy brzusznej (14). W takiej sytuacji na skutek fermentacji treści w żołądku dochodzi do jego rozszerzenia i może on uciskać np. żyłę wrotną oraz żyłę główną doogonową, powodując zastój krwi żylnej w naczyniach krwionośnych jamy brzusznej, co w konsekwencji powoduje spadek ciśnienia krwi i wstrząs hipowolemiczny. Narastająca kwasica może prowadzić do zwolnienia przepływu krwi i powstania zespołu wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC). Upośledzone jest również ukrwienie trzonu żołądka, co może prowadzić do martwicy jego ściany.

Objawy zespołu rozszerzenia i skrętu żołądka u psów obejmują: powiększenie objętości jamy brzusznej, szczególnie przedniej jej części, utrudnione oddychanie, ślinienie się, duszność, próby wymiotowania, wydłużenie czasu wypełniania naczyń włosowatych, tachykardię, arytmię, słabe tętno, blade błony śluzowe, oligurię, kwasicę metaboliczną. W celu ostatecznego rozpoznania choroby niezbędne jest wykonanie badania RTG jamy b...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy