Choroby przewodu pokarmowego u psów - postępowanie

Postępowanie terapeutyczne i dietetyczne w wybranych chorobach przewodu pokarmowego u psów. Cz. I

Ciała obce w przełyku

Ciała obce są częstą przyczyną utrudnionego połykania, ulewania pokarmu, wymiotów, nadmiernego ślinienia się oraz bolesnego połykania. Przy długotrwałej obecności powodują one ucisk na błonę śluzową, co w konsekwencji prowadzi nawet do martwicy i perforacji przełyku. Rozpoznanie tej choroby stawia się na podstawie wywiadu, badania klinicznego oraz badania RTG przełyku i ezofagoskopii. Ciała obce najczęściej umiejscawiają się w odcinkach przełyku o najmniejszej rozciągliwości (tj. wpust do klatki piersiowej, okolica rozworu przepony oraz okolica podstawy serca).

Leczenie uzależnione jest od umiejscowienia ciała obcego, jego rodzaju oraz od stanu błony śluzowej przełyku. W postępowaniu terapeutycznym należy przede wszystkim usunąć ciało obce podczas ezofagoskopii, a gdy jest to niemożliwe – podczas zabiegu chirurgicznego. Perforacje przełyku do 1 cm można leczyć zachowawczo, natomiast perforacje powyżej 1 cm należy zaopatrzyć chirurgicznie. W leczeniu farmakologicznym należy uwzględnić podawanie antybiotyków o szerokim spektrum działania (np. amoksycylina z kwasem klawulanowym w dawce 15 mg/kg m.c. s.c., raz dziennie; klindamycyna w dawce 10-20 mg/kg m.c., i.v., i.m., s.c. co 12 h), glikokortykosteroidów (np. deksametazon w dawce 0,07-0,15 mg/kg m.c. co 12-24 h i.v., i.m., później można wprowadzić prednizolon w dawce 1-2 mg/kg m.c., p.o., raz dziennie) jako leków zapobiegających powstawaniu blizn oraz leków obniżających wydzielanie soku żołądkowego i działających ochronnie na błonę śluzową w dawkach jak przy zapaleniu przełyku (4).

W pierwszym etapie leczenia przez 3-5 dni stosuje się wyłącznie żywienie parenteralne. Wraz z postępem gojenia się błony śluzowej można powoli wprowadzać żywienie enteralne. Należy zachować zasadę odciążenia przewodu pokarmowego, dlatego stosuje się pokarmy płynne i półpłynne w małych porcjach, ale częściej. Zalecana jest dieta wysokokaloryczna, wysokobiałkowa, nisko- lub umiarkowanie tłuszczowa z dodatk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy