Markery sercowe u psów i kotów

Biomarkery kardiologiczne u psów i kotów

Troponiny

Tropiny to grupa trzech białek regulatorowych, wchodzących w skład aparatu kurczliwego mięśni poprzecznie-prążkowanych oraz mięśnia sercowego, które odpowiadają ze kontrolę siły i szybkości skurczu mięśnia sercowego. Troponiny są białkami integralnymi miocytów, a tylko ich niewielka część jest rozproszona w formie wolnej w cytoplazmie. W organizmie odgrywają bardzo ważną rolę w procesie skurczu mięśni poprzez wiązanie jonów wapnia podczas skurczu, wiązanie kompleksu troponin z tropomiozyną oraz hamowanie aktomiozyny. Kompleks troponin składa się z trzech białek: troponiny T, I oraz C, z których każda odpowiada za realizację określonych zadań związanych z wystąpieniem skurczu mięśnia.

Troponina C (18 kDa) wiąże jony wapnia, przez co reguluje stężenie wapnia w komórce. Podjednostka ta jest identyczna we wszystkich mięśniach poprzecznie prążkowanych, dlatego nie ma znaczenia diagnostycznego w rozpoznawaniu ostrych zespołów wieńcowych (20). Troponina T (33 kDa) wykazuje funkcje strukturalne, łącząc się z tropomiozyną, przytwierdza cały zespół do miofilamentu cienkiego. Podjednostka ta występuje w postaci izoform, ponieważ jest kodowana przez kilka odrębnych genów. W mięśniu sercowym występują cztery jej izoformy 921). Troponina I (23,5 kDa), przy małym stężeniu jonów wapnia w komórce, łączy się z aktyną i powstrzymuje interakcję aktyny z miozyną, co prowadzi do zahamowania procesu skurczu.

Pod względem antygenowym swoiste dla mięśnia sercowego są następujące izoformy troponin: troponina sercowa I (ang. cardiac troponin I cTnI) oraz troponina sercowa T (ang. cardiac troponin T cTnT) (22). Troponina sercowa T (cTnT) tylko nieznacznie różni się od izoform występujących w mięśniach szkieletowych, dlatego jej obecność można stwierdzić we krwi po urazach mięśni szkieletowych. Natomiast izoforma sercowej troponiny I (cTnI) nie daje reakcji krzyżowej z innymi izoformami, dlatego nie jest wykrywana w innych tkankach poza sercem ani w warunkach fizjolog...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy